19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Mide Gazı Nedir? Mide Gazı Neden Oluşur ve Tedavisi

mide-gazi-nasil-tedavi-edilirMide gazı, basit bir mide rahatsızlığı da olsa, oldukça sıkıntı veren bir durumdur. Mide gazı, hemen hepimizin zaman zaman karşılaşacağı türden bir rahatsızlıktır. ”Mide gazı neden oluşur?” cevabı ise tükettiğimiz besinlerde saklıdır. Mide gazının en önemli oluşma sebebi tüketilen besinlerdir. Bazı besinler, yüksek oranda gaz yapıcı özelliğe sahiptir. Bunlar tüketildiğinde midede şişkinlik ve gaz oluşmasına sebep olurlar. Bunun dışında beslenme esnasında yapılan bazı hatalar da mide gazına sebep olur.

Mide gazı oluşmaması için neler yaplamıyız?, mide gazı nasıl oluşur?, mide gazı nedir ve neden oluşur?, mide gazından nasıl kurtulabiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü’nün anlatımıyla portalımıza aktarıyoruz…

Mide gazı nedir?

Üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısmında oluşan gazdır. Bazen normal miktarda da gaz, midenin üst kısmında bulunur. Ama belli bir hacmin üstüne çıktığında insana rahatsızlık verir. Gaz, geğirme ile ya da on iki parmak bağırsağından aşağı inerek bağırsaklarda gaz oluşumu olarak kendini gösterebilir. Mide gazının belirtileri şöyledir:
Yemekten sonra oluşan şişkinlik,
Hareket sırasında, yatarken ya da öne eğilirken ağızdan gaz çıkarma,
Yemeklerden sonra bulantı hissi,
Çabuk doyma hissi,
Mide orta bölgesi ve yanlarda gerginlik hissedilmesi.

Mide gazı neden olur?

Dışarıdan yuttuğumuz hava (çabuk ve çiğnemeden yemek yemek, yemek yerken konuşmak, stres anlarında şiddetli iç çekmek gibi şekillerde),
Gastrit gibi mide rahatsızlıklarında oluşan asitlerin su-tuz ve gaz reaksiyonuna girmesi,
Mide asidini uyaran ve gaz oluşumunu artıran ekşi, baharatlı, acı yiyecekler ile yapay maddelerden üretilmiş sosların tüketilmesi sonucunda mide gazı oluşur.

Mide gazlarından nasıl kurtulabiliriz?

Öncelikle mide gazının neden olduğunu tespit etmek gerekir. Yemek yerken hava yutma, hızlı yeme, mideye dokunacak değişik gıdalar alınıp alınmadığı, beslenme düzeninin bozuk olup olmadığı (uzun süre aç kalıp bir kerede çok yemek gibi) durumlarına dikkat etmeli.

Mide gazına karşı, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ile gazın dışarı tahliyesini sağlayan ilaçlar kullanılır. Bunlar midede asidi baskılayarak küçük baloncuklar halindeki gaz taneciklerini birleştirip hacimsel olarak büyütür ve fiziksel etkiyle dışarı çıkmasını sağlar. Diğerleri de midede asit oluşumunu azaltarak aside bağlı gaz oluşumunu engellemeye çalışır.

Ayrıca karbonat, soda ve diğer gaz çıkarıcı içecekler ile bazı çayların içilmesindeki amaç, midedeki asidi baskılamak ve asit reaksiyonununa bağlı olarak oluşacak gazın giderilmesini sağlamaktır.

Mide gazı için ilaç almak doğru mu?

Çok rahatsız ediyorsa ilaç almak doğru. Ama gazın nedenini tespit edip doğru ilacı doğru zamanda almak, hem sorunun önlenmesi hem tedavisi için daha önemli.

Çok rahatsız eden, şişkinlik yapan, mide bulandıran, kişinin nefesini daraltan gazlarda da gazı tahliye edici ilaç alınması gerekir. İlaçlar, mide gazı nedeninin hekim tarafından tespit edilmesinden, kullanım süre ve şekillerinin belirlenmesinden sonra kullanılmalı.

Yemek sırasında yapılan hangi yanlışlar mide gazına neden olur?

Yemek yerken konuşarak, hızlı ve çiğnemeden yiyerek, yemek esnasında ve diğer zamanlarda şiddetli olarak iç çekerek mideye havaya gelmesi,
Baharatlı, acılı, ekşili, asitli, lif ve asit içeriği yüksek sebze ve meyvelerin çok miktarda tüketilmesi mide gazına neden olur.

Yemekler hangi yöntemle pişirilirse daha az gaz yapar?

Baklagiller ve lifli sebzeler;
Haşlayarak,
Kısık ateşte uzun süre pişirilerek,
Çok fazla baharat ve ekşi sos kullanılmayarak hazırlanmalı.
Gıdaların içine konulan yağ miktarının az tutulması, daha kolay sindirilmesini sağlar ve gaz oluşumunu önler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER