7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Meyve Tüketirken!

images (10)Sağlıklı bir yaşam için meyve tüketimi çok önemlidir. Bir çok vitamin ve minerali barındırdıklarından, günlük olarak meyve tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi uzmanlar tarafından da sık sık önerilmektedir. Ancak, meyve tüketiminde bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı var. Meyveler gereğinden fazla tüketildiğinde karaciğeri olumsuz olarak etkilerler.

Her meyve içeriğinde şeker ihtiva etmektedir. Bu nedenle meyvelerin fazla tüketilmesi halinde bu şekerler karaciğerde yağ depolanmasına sebep olur ve karaciğer yağlanması oluşur. Fazla tüketim devam ettiği taktirde, insülin direnci düşer ve kolesterol yüksekliği meydana gelir.

Meyvelerin içeriğinde bulunan şeker doğal olsa bile, fazla tüketildiğinde bilinen şekerden pek farkı yoktur. Aralarında fark, birinin doğal olarak meyvelerin özünde bulunması, diğerinin fabrikalarda üretilmesidir. Bu yüzden her ikisinin de vücuda verecekleri zarar aynıdır.

Meyvelerin, sağlık açısından çok faydalı oldukları tartışılmazdır. Ancak, fayda yerine zarar görmemek için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

-Meyveleri çikolata sosu gibi kilo aldıracak soslarla tüketmek yerine yoğurtla tüketmek sağlık açısından çok faydalı olacaktır.

-Meyve salatalarında krema kullanmaktan kaçınmak gerekir.

-Meyve kompostoları yaparken mümkün olduğunca meyvenin içindeki şekerle yetinmek ya da çok az miktarda şeker kullanmak sağlık açısından çok faydalı olacaktır.

-Meyveler kahvaltı öncesinde veya öğün aralarında tüketilmeli, akşam saatlerinde uzak durulmalıdır.

-Meyveler günlük olarak tek öğünde tüketilmeli ve şeker oranı az olanlar tercih edilmelidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER