10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları

divastoo_1314485857_95Güçlü ve faal bir metabolizma sağlıklı bir yaşamın en temel şartlarındandır. Metabolizmanın yavaşlaması vücutta çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur. Ya da yavaşlayan metabolizma vücutta bir şeylerin iyi gitmediğinin ilk işaretlerinden biridir.

Yaz mevsiminin hareketli günlerinin sona ermesiyle daha az hareket edebileceğimiz kış mevsimine girmek üzereyiz. Kış aylarında fazla hareket olmadığı için metabolizma da doğal olarak yavaşlar. Kış aylarında metabolizmanın ritmini düşürmemek açısından hem beslenmemize dikkat etmemiz hem de bitkisel çayların bu konudaki şifa gücünden faydalanmamız gerekir.

Uzmanlar, bazı bitki çaylarının hem metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu hem vücutta birikecek ödemi atmaya yardımcı olduğunu hem de sindirimi kolaylaştırdığını söylüyorlar ve kış aylarında bu çayların tüketilmesini öneriyorlar.

İşte metabolizmayı hızlandıran bitki çayları…

– Kekik

Kekik uçucu yağının, mide asidi ve safra artırıcı etkisi bulunur. Bu etkisiyle sindirimi kolaylaştırır.

– Tarçın

Tarçın, şeker metabolizmasının düzenlenmesi ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda etkileri ortaya konulmuş bitkiler arasında yer alıyor.

– Kiraz sapı

Kiraz sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önler.

– Yeşil çay

Yeşil çay, içinde bulunan kafein türevleri nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay, yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konuldu.

– Funda yaprağı

Funda yaprağı, idrar artırıcı etkisi ile vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

– Barut ağacı

Barut ağacı kabızlığa karşı etkili bir bitkidir, bağırsakların hızlı boşaltılamasına yardımcı olurken, sancıya yol açmaması bir avantajdır.

– Mate yaprağı

Mate yaprağı, kafein ve teobromin gibi uyarıcılar sebebiyle kilo vermede de etkili olan bir bitkidir. Uyarıcı etkisi dışında vitamin, amino asit ve antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

– Dut yaprağı

Dut yaprağı, besinlerdeki kompleks şekerlerin (oligo ve nişasta gibi polisakaritler) bağırsaklarda basit şekerlere dönüşümünü sağlayan enzimleri (alfa-glikozidaz) baskılayarak emilimlerini engeller ve bu suretle şekerin vücutta yağ şeklinde depolanmasını önler.

– Biberiye

Biberiye, birçok sağlık probleminin çözülmesinde yardımcı olan bir bitkidir. Yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı önleyici bir etkisi olduğu belirtiliyor. Ayrıca safra salgısını artırarak bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER