19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Erkekler Menopoza Girer mi?

crop_ratio_1765346102515f3912cc9bfErkekler menopoza girer mi? Bir çoğumuz bu sorunun cevabının ”hayır” olduğunu zannederiz. Çünkü bir çoğumuz erkeklerin menopoza girdiğini bilmeyiz. Hatta erkeklerin kendileri bile menopoza girdiklerininden habersiz olarak yaşarlar. Oysa uzmanların belirttiğine göre, erkekler de kadınlar gibi zamanı geldiğinde menopoza girerler. Ancak, kadınlar kadar yoğun belirtiler yaşamadıkları için menopoz yaşadıklarının farkına varamadıkları yine uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Kadınların hormon değişikliği yaşadıkları menopoz dönemlerinde yaşadıkları sıkıntılar, aynı dönemde bir çok erkek tarafından da yaşanıyor. Tıp dünyasının son günlerde en çok tartıştığı konu ise erkeklerin menopoza girip girmedikleri. Çünkü erkek menopozu konusunda doktorlar aynı düşünceye sahip değiller. Bu konu da en önemli araştırma konularından biri. Yakın zamanda, yapılan çalışmalar erkek menopozunun olup olmadığını mutlaka gözler önüne serecektir.

Erkeklerde Menopoz Nedir?

Erkekler tam anlamıyla menopoz denilebilecek bir dönem yaşamadıkları için doktorlar bunu yaşlanan erkeklerde düşük testesteron ya da androjen azalması olarak adlandırıyor.

Erkeklerde erkeklik hormonu olan testesteronda yaşa bağlı olarak azalma görülüyor ancak bu durum diyabet gibi hastalıklarda da görülebiliyor. Testesteron hormonundaki azalmayla birlikte aşırı yorgunluk, halsizlik, depresyon ve cinsel sorunlar da söz konusu. Ancak bu durumların testesteron azalmasına bağlı olup olmadığı hala tartışma konusu.

Stresi bitkisel takviyelerle yenebilirsiniz!
Kadınlarda görülen menopozda hormon üretimi tam anlamıyla duruyor ancak erkeklerde bu süreç sadece yavaşlıyor. Testisler testesteron üretmesi için gerekli maddelerden tamamen yoksun kalmıyor. Kadınlarda ise yumurtalık oluşumu tamamen duruyor. Sağlıklı bir erkek 80 ve üzeri yaşına kadar sperm üretimi yapabiliyor.

Erkeklerde menopozun teşhis edilebilmesi doktorlar fiziksel bir muayene ve belirtilerin hastaya sorulması gibi bir aşama izliyor. Ayrıca duruma neden olabilecek ya da durumun kötüleşmesine neden olabilecek başka tıbbi testlerden de geçilerek her türlü ihtimal göz önüne alınıyor. Kan testesteron düzeyini ve diğer hormon seviyelerini ölçmek amacıyla bir dizi kan testi yapılıyor.

Erkek Menopozu Tedavi Edilebilir mi?
Eğer testesteron düzeyleri düşük ise ek testesteron tedavisi uygulanabilir ve yorgunluk, cinsel isteksizlik ve depresyon gibi şikâyetler ortadan kaldırılabilir. Ancak kadınlarda olduğu gibi hormon tedavisinin bir takım riskleri de mevcuttur. Örneğin hormon tedavisi neticesinde prostat kanseri söz konusu olabilir ya da yakalanma riski artabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER