6 C
New York kenti
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Meme Muayenesinin Önemi

Meme kanserine yakalanmak bütün kadınların korkulu rüyasıdır. Meme kanseri, kadın kanserleri arasında dünyada birinci sırayı almaktadır. Ailesinde meme kanseri geçmişi bulunan kadınlar daha çok risk altında olsalar da farklı tetikleyici unsurlar sebebiyle tüm kadınlar aslında risk altındadırlar.

Son yıllarda Tıpta meme kanseri konusunda kayda değer gelişmeler oldu. Meme kanseri artık öldürücü bir kanser türü olmaktan çıktı. Ancak, tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemli. Hatta hastalık ilk evrelerinde yakalanabilirse memenin alınmasına bile gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.

Bu yüzden uzmanlar kadınları, periyodik olarak kendi kendilerini muayene etmeleri gerektiği hususunda uyarıyorlar. Erken teşhis için bu elle yapılan basit muayenenin önemi çok büyük. Ancak, kadınların çoğu ya bilmediklerinden ya da korktuklarından kendi kendilerine yapabilecekleri meme muayenesini ihmal ediyorlar.

Meme muayenesinin nasıl yapılacağını bilmeyenler için, uzmanların bu konudaki açıklamalarına kısaca değinelim.

Adet döneminde meme muayenesi yapılmaz. Memeler adet dönemi başladıktan itibaren 5-7 sonra daha yumuşak ve daha az hassas olur. Bu dönem meme muayenesi için en uygun dönemdir. Adet görmeyen kadınlar ise periyodik olarak her ayın bir günü meme muayenesi yapabilirler. Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa her yeni kutuya başlamadan önce meme muayenesi yapılabilir. Muayene sırasında ele gelecek olan her kitle kanser değildir. İyi huylu da olabilir. Ancak hemen doktora başvurmakta fayda vardır.

Meme üzerinde renk değişimi, kızarıklık, memelerden birinin anormal büyümüş olması, meme derisinde buruşukluk ya da gözenekli olup olmadığı, memelerden birinin anormal sarkık olup olmadığı kontrol edilir. Bunun yanı sıra koltuk altlarında ya da memede şişlikler, meme uçlarında çekilme ya da uçların farklı yönlere dönük olması gibi gözle görülecek farklılıkların oluşup oluşmadığına dikkat edilir.

Eller bele konularak, iki meme birbirine yaklaştırılmak isteniyormuşçasına meme kasları sıkıştırılır. Meme uçlarında içe çökme veya uçların farklı yönlere dönmesi gibi durumların olup olmadığına bakılır. Öne doğru eğik pozisyon alınır ve her iki memenin aynı şekilde aşağıya sarkıp sarkmadığı kontrol edilir.

Önceki İçerikYeni Yıl Gelirken
Sonraki İçerikDepresif Erkekler

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER