6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Maydanoz Suyunun Zararları

Maydonoz-Suyu-DiyetiDiyet yapan bir kişinin maydanoz suyunun diyete ne kadar katkı sağladığını, ne kadar faydalı olduğunu bilmemesi mümkün değil. Maydanoz suyu, diyetisyenlerce de zayıflamak isteyenlere tavsiye edilen bir doğal destek. Ancak, maydanoz suyu kullanırken, Şifa niyetli tüketilen tüm bitkilerde olduğu gibi kararı aşmamak, bilinçsizce kullanmamak gerekir. Çünkü fazla kullanımı daha çok fayda sağlamayacağı gibi zarar da verebilir.

Uzmanlar, maydanoz suyunun genel olarak böbrek taşı düşürmede ve idrar söktürücü olarak tavsiye edildiğini ve kullanıldığını ancak, gereğinden fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Özellikle idrar söktürücü özelliği nedeniyle diyet proğramlarına eklenen maydanoz suyu gereğinden fazla kullanıldığında vücut için önemli olan su miktarında eksilmelere yol açmaktadır. Bu eksilmeler suni kilo kaybına neden olduğundan insanlar kilo verdiklerini zannetmektedirler. Oysa su vücut için çok önemli bir maddedir ve hayati öneme sahiptir. Bu nedenle maydanoz suyu kullanılırken kararında kullanmak gerekir.

Normalde insan vücudunun %60-70’i sudan oluşmaktadır. Vücuttaki su miktarı azalma eğilimi gösterdiğinde, metabolizma alarma geçerek, bir damla suyu dahi saklamaya, depolamaya çalışır. Bu, metabolizmanın su kaybına karşı oluşturduğu otomatik bir savunma mekanizmasıdır. Vücutta sık idrara çıkmayı sağlayan etkenler ödemin kronikleşmesine ve kalıcı hale gelmesine neden olur. Kilo vermeye çalışırken, tam tersi bir durum oluşur ve vücut su tutmaya başlar, bunun neticesinde de ödem oluşur.

Ayrıca maydanoz sık idrara çıkmayı sağlar ki, bu da vücuttaki faydalı vitamin ve minarellerin idrarla birlikte atılması anlamına gelir. Sık idrara çıkmakla vücut için gerekli olan vitamin ve minareller kaybedilmiş olur.

Böbrek taşı düşürmede çok kuvvetli bir etkiye sahip olan maydanoz, bilinçsizce kullanılmamalıdır. Maydanoz bol yenildiğinde asla idrarda halka halka yağ görmek mümkün olmaz.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak açısından vücudun su dengesini korumak çok önemlidir. Bu nedenle gün içinde sık sık idrara çıkarıp, vücuttan su boşaltımı sağlayan besin maddelernin gereğinden fazla kullanılmaması gerekir. Maydanoz da bunlara dahil olmak üzere, bu besin maddelerinin çok fazla tüketilmesi yerine, ödem yapıcı besinlerden uzak durup, günde 2 litre su içerek, vücuttaki su dengede tutulur. Böylece, kan dolaşımı ve tansiyon düzenlenip, dengede tutulmuş olur. Kandaki değerli besin ögeleri daha etkin biçimde taşınacağından beyin de beslenmiş olur.

Maydanoz yenildiğinde tüm vücutta detoks gerçekleşir, böbrek ve sindirim sistemi arınır. Karaciğer detoksla değil, yağ yakımı ile ilgilenebilir. Tüm bu nedenlerle vücuttaki su dengesi çok önemlidir. Maydanozu abartılı kullanmaktansa; ödeme neden olan faktörlerin üzerine gitmek daha doğrudur. Kontrolsüz maydanoz kullanımı sağlıklı değildir. Güvenli olan salatalara eklemek, yemeklerin üzerine azar azar süsleme amacıyla koymaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER