10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

SEBZE 1Maydanozun ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Her yere yazılıp çiziliyor, her yerde okuyoruz. Ama yediğimiz maydanozların nereden geldiğini ne şartlarda yetiştiğini bilmiyoruz. Oysa bu faydalı otu kendimiz de yetiştirebilir, gözümüz göre göre yiyebiliriz.

Maydanoz yetiştirmek için bahçenizin olmaması sorun değil. Küçük saksılarda da yetiştirmeniz mümkün. Hem yeşilliği ile evinizi süsler, hem de taze taze maydanoz ihtiyacınızı giderirsiniz.

Peki maydanoz nasıl yetiştirilir? Ne zaman ekilir? Bakımı zor mudur?

Maydanoz bakımı en kolay otlardandır. İlkbaharda ya da sonbaharda ekebilirsiniz. İklim ayrımı yapmadığı için her türlü iklimde yetiştirilebilir. Suyu da çok sever. O halde ekimi ve yetişme şartlarına şöyle bir göz atalım;

– Ekiminin ilkbahar ya da sonbaharda olduğundan bahsetmiştik. Tohumların en az 1 cm derine ekilmesi gerekir. Tohumları serptikten sonra toprak yüzeyinin iyice bastırılması köklerinin sağlam çıkmasına yardımcı olur.

– Rutubeti çok sevdiği için bol bol sulamalısınız.

– Sürekli olarak sulandığı için mantar hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. İlaçlı önlem alınması gerekir.

– İyi verim alabilmek için özenli davranmalısınız.

– Tüketmeden önce iyice yıkamalısınız.

– Maydanozun nemini bir havlu yardımıyla aldıktan sonra cam kavanoz içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

– Bitki ilk sene bolca sap ve yaprak verir. Ertesi yılsa yaklaşık 15-20 cm. boyunda çok dallı gövdesi oluşur. Bu dalların ucunda, sarı-yeşil renkli şemsiyeyi andıran çiçekleri meydana çıkar. Çiçek topluluğu orta büyüklükte 10-20 kolludur.

–  Kokusu ve tadı keskindir, bitki yaşlandıkça kokusuda azalır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER