31.4 C
New York kenti
Cuma, Ağustos 12, 2022

Mastit (Meme İltihabı) ve Tedavisi

Meme iltihabı, yeni anne olmuş bir çok kadının başına gelebilen bir sağlık sorunudur. Meme başında oluşan kabarık kızarıklıklar şeklinde oluşur. Kadında ağrı ve ateş ile halsizliğe sebep olur. İlk belirti olarak da memede oluşan hafif kızarıklık ve ağrı olarak ortaya çıkar.Bazı mikroorganizmalar bu rahatsızlığa sebep olmaktadır. Ya da süt kanallarında oluşan tıkanıklık sebebiyle de oluşabilmektedir.

Emziren kadınlarda görüldüğü gibi emzirmeyen kadınlar da görülebilir. Yeni doğum yapmış her 20 anneden biri bu rahatsızlığa maruz kalmaktadır. Emzirmeyen kadınlarda sütlerin memede birikip memenin şişmesi sonucu oluşur. Emziren annelerde ise meme başının tahriş olması sonucu enfeksiyon oluşur. Bu enfeksiyon meme başından süt kanallarına kadar yayılabilmektedir.

Emziren annelerde memelerdeki sütün yeterince boşaltılamamış olması sebebiyle de oluşur. Zaten bu dönemde kadınlar yoğun sıtres altında olduklarından yeterince beslenememektedirler.

Meme başlarındaki hassaslık sebebiyle mastit genelde ilk kez doğum yapmış kadaınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Ancak bu, daha sonraki doğumlarda oluşmayacağı anlamına gelmez.

Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28. günler arasıdır.

Nasıl anlaşılır?Genellikle soğuk algınlığı geçiriyor gibi hissedersiniz. Belirtiler arasında, bir yada iki göğüste kızarıklık, sertlik, sıcaklık, ağrı, ve enfeksiyon olan süt kanallarında şişlik sayılabilir. Ateş ve halsizlik, durumun daha ciddi olduğunu düşündürür.

Mastit, birden fazla sayıda olabilen bir durumdur, ama aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

Ne yapılmalı…

Hemen doktorunuzla görüşün. Muhtemelen antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Bu durumda emziriyorsanız, kullandığınız ilaçların bebeğe zarar vermeyeceğini özellikle açıklığa kavuşturun.

Antibiyotik etkisi başlar başlamaz, belirgin bir rahatlama hissedeceksiniz.

Bebeğime süt verebilirmiyim?
Evet. Mastit sırasında emzirmek, çok acı verir. Ancak, gerek biran önce iyileşmek, gerekse süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir. Emzirmeden bir kaç dakika önce sıcak kompres, acı duymanızı bir ölçüde azaltır.

Eğer bebeğiniz emerek iltihaplı göğsünüzü tam boşaltamıyorsa, yada aşırı acı hissi nedeniyle emziremiyorsanız, göğsünüzü bir süt pompasıyla boşaltmanız gerekir. Sağdığınız sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Şunu hiç unutmayın, göğsünüzü boşaltmak için en iyi pompa, bizzat bebeğinizdir!

Emme sonucu bebeğim hastalanabilir mi?
Hayır! Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır, ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur.

Mastit kendiliğinden geçebilir mi?
Mastit kendi haline bırakılırsa ilerler, ve daha ciddi sonuçlar -komplikasyonlar- oluşur. En sık görüleni meme absesidir, yoğun antibiyotik tedavisi, belki de cerrahi yolla absenin boşaltılması gerekir. Bu durumda bebeğiniz sizi ememez.

Çoğu zaman olduğu gibi, mastit de erken teşhis edilirse, kolayca tedavisi olan bir durumdur.

Meme iltihabı ciddi durumlara varmadan önce;

Günde 1,5 ya da 2 litre su için

İstirahat edin

Doktor tarafından önerilen kremleri kullanın

Sıcak kompres uygulayın

Asla bebeği emzirmekten vazgeçmeyin

Emzirirken çok sancı hissederseniz pompa kullanın

Bu önlemler alındığı takdirde anne ve bebek sağlığı tehlikeye girebilir. Meme yeterince boşaltılmazsa enfeksiyonlara açık hale gelecektir. Bu yüzden önlem almak ve emzirmek altın kural.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER