7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Makyajda Renk Uyumu

thumbNasıl ki tuvalde resim yaparken renk uyumu önemliyse, makyaj yaparken de aynı şekilde renk uyumuna dikkat edilmesi çok önemlidir. Çünkü makyaj yapmak da bir sanattır. İyi makyaj yapmanın sırrı, renk uyumunu kullanma becerisine bağlıdır. Bu nedenle makyajda dikkat edilecek en önemli husus, renk uyumunun en iyi şekilde sağlanmasıdır.

Renk uyumu ne demektir? Yüzün bir portre olduğunu düşünürsek, resim yaparken renklerin ölçüsüz bir şekilde yersiz kullanıldığını hayal edelim. Yersiz olarak ve ölçüsüz kullanılan renkler portrenin görünümünü bozar. İşte bu nedenle makyaj yaparken kullanılacak renklerin birbirleriyle olan uyumu ve kullanılma ölçüsü çok önemlidir.

Renklerdeki uyuma geçmeden önce, renk ne demektir? Önce renk kavramını açıklamakta fayda vardır. Işığın cisimlere çarpması sonucu görme duyusunda bıraktığı etkiye renk denir. Güneşli havalarda etrafımızdaki renkleri daha parlak görmemiz, kapalı havalarda ise renklerin daha koyu ve daha donuk görülmesi; renklerin ışığa bağlı olarak oluştuğunun ispatıdır.

Tabiattaki tüm renkler ana renklerden oluşur. Beyaz, gri ve siyah ise renk sayılmaz. Makyaj yaparken, beyaz, gri ve siyah tonlar, uygulanacak renkleri açmak ya da koyulaştırmak amacıyla kullanılır.

MAKYAJDA RENK UYUMU

Yüzün de bir portre olduğunu ve makyaj yaparken renk uyumuna ve kullanılan renklerin ölçüsüne dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik.

Soğuk Renkler; Donuk renklerdir ve soğuk renkler mavi rengin çevresinde oluşurlar.

Sıcak Renkler; Kırmızı ve sarının yer aldığı karışık renklerdir. Kırmızının tonları, sarının tonları ve her ikisinin karışımından oluşan turuncunun tonları sıcak tonlardır.

Ana Renkler; Kırmızı, Mavi, Sarı

Ara Renkler; Turuncu, Mor, Yeşil

Bir ana renkle bir ara renk eşlenerek birbirini tamamlar. Ayrıca iki ana rengin karışımından yapılan yardımcı renk, karışımına girmeyen üçüncü ana rengin tamamlayıcısıdır. Makyajda zıt renkler daha parlak ve canlı gösterirler. Zıt renklerin oluşumu ise; tamamlayıcı renkler karıştırılmayıp yan yana konulursa birbirinin değerini artırırlar. Renklerin bu tür görünüşü zıt renkleri oluşturur. Zıt renklere örnek olarak; yeşil ile kırmızı, sarı ile mor, mavi ile turuncu zıt renklerdir.

Soğuk Renkler; Yeşil, mor, mavi

Sıcak Renkler; Sarı, kırmıı, turuncu

Ton Uyumu; Bir rengin ışık etkisi ile koyudan açığa doğru gösterdiği değerlerdir.

Zıt Renkler Uyumu;  Zıt renklerle ya da sıcak-soğuk renklerle kurulan uyumdur.

Yakın renkler uyumu; yan yana düşen üç renkle kurulan uyumdur. Örneğin;mavi, sarı ve karışımları olan yeşil.

** Ayrıca; Makyajda fondöten, göz makyajı, allık ve rujunuzun uyumlu olması gerekir. Bunun içinde öncelikle kullanılan renklerin yüzünüze yakışması ve teninize uyması gerekmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER