7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Makyaj Çeşitleri

guzelelafyok1Makyajın yapılma sebebine göre makyaj çeşitleri vardır. Her zaman ve her ortam için aynı makyaj türü kullanılmaz. Makyaj, girilecek ortama, günün önemi ve makyaj yapılacak saate göre farklılıklar gösterir. Hatta makyaj, yaşa göre bile farklılıklar gösterir. Makyaj çeşitleri, belirtilen durumlara uygun olarak kullanılmazsa, yapılan makyaj abes bir görüntü teşkil edebilir. Bir artama uygun olan makyaj, başka bir ortamda uygun olmayabilir. Yani gece makyajıyla gündüz makyajı, günlük makyaj ile özel bir güne katılırken yapılan makyaj farklı özellikler içerir.

Makyaj çeşitleri, uygulanma sebebine göre değişir; gece makyajı, porselen makyaj, günlük makyaj…vs.

Makyaj Çeşitleri

– Günlük Makyaj; Günlük makyajda cilt hafif yapılı bir pudra ile saklanır. Dudaklarda doğal renkler tercih edilir. Bir mağazaya ya da bir markete alış verişe giderken bu makyaj türünü seçebilirsiniz. Gözlerde sadece rimel uygulaması yeterlidir. Far gibi abartılı makyaj uygulamalarına gerek yoktur.

– Gece Makyajı; Gece makyajında son derece belirgin renkler kullanılmalıdır. Dudaklara sürülen ruj, yanaklara uygulanan allık ve kirpiklere uygulanan rimelin kullanış biçimi oldukça koyu olmalıdır. Amaç; hem makyajı daha dayanıklı hale getirmek hem de yüz hatlarını belirginleştirmektir. Gece makyajı yapılan alanlar kısıtlıdır. Çeşitli özel günler, nişan, düğün..vs gece makyajı uygulanacak ortamlardır.

– Porselen Makyaj; Bu makyaj türü de özel günlerde ya da gecelerde tercih edilir. Maksat, çeşitli cilt kusurlarının uzun süre kapatılmasıdır. Porselen makyajda cilt, kuvvetli kapatıcı ürünler kullanılarak adeta yeniden yaratılır. Porselen cilt etkisi yaratacak fondötenler ve kremler bu makyajın belirleyicisidir. Porselen makyaj yaptıran kadınlar, cilt kusurlarından uzun süreliğine kurtulabilirler.

– Gelin makyajı; Gelin makyajında dayanıklılık ön planda olmalıdır. Asla çok yoğun uygulamalar yapılmamalı; gelinlikteki beyazlığa yakışır sade, saf bir makyaj uygulaması yapılmalıdır. Güzel olan bölgeler ön plana çıkarılmalıdır. Gözler ön planda olursa dudaklar arka planda, dudaklar ön planda olursa gözler arka planda kalmalıdır.

– Çalışan Kadın Makyajı; Yaptığı işe doğru orantılı olarak makyaj uygulaması yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse öğretmene uygulanacak makyaj ile tv spikerine uygulanacak makyaj gibi.

– Fotoğraj Makyajı; Fotoğraf makyajında gölgelendirmelere ve aydınlatmalara dikkat edilmelidir. Kişinin güzel olan hatları ortaya çıkartılmalıdır. Makyajın iyi olması gerektiği kadar fotoğrafta verilen ışık, verilen poz ve fotoğrafçının tecrübesi çok önemlidir. Fotoğraf makyajlarında profesyonel ürünler tercih edilmelidir.

– Genç Kız Makyajı; Genç kız makyajında aşırı uygulamalardan kaçınılmalıdır. Doğallığı her zaman ön planda olmalıdır. Sivilceleri varsa kapatılmalı yoksa da likit fondötenler tercih edilmelidir. Yanaklarda pastel tonda allık kullanılmalıdır. Böylelikle canlılığı ve gençliği ön plana çıkartılmalıdır. Kaşların asıl yapısı kesinlikle değiştirilmemelidir. Sadece alttan ve üstten fazla olan kaşlar alınmalıdır. Farda pastel tonların dışına çıkılmamalıdır. Kalem eyeliner çok ince olarak uygulanmalıdır. Özellikle renk vermeyen doğal rimel uygulanmalıdır. Ruj seçimi far ve allığa uygun olarak seçilmelidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER