23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Kudret Narının Faydaları

kudret_nari_mucizesi_h6821Kabakgiller familyasından olan kudret narı, bir yıllık ve tırmanıcı bir bitkidir. Kudret narı meyvesi olgunlaşmadan önce yeşil olup, olgunlaşmaya başladıktan sonra altın sarısına dönüşür. Kudret narının olgunlaşıp, tüketilme aşamasına geldiği de bu altın sarısı renge dönüşmesinden anlaşılır. Kudret narının iç kısmı, fasulyeye benzeyen tohumlarla yüklüdür.

Kudret narı, yetiştiği ülkeye göre değişik isimler alır. Bu nedenle, charantina, balsam apple, momordica, papara, acayip elma gibi isimlerle de anılır. Kudret narı, şifa dolu içeriği ile bazı hastalıkların tedavisinde alternatif yöntem olarak kullanılır. Kullanımı ise zeytinyağı ile harmanlanarak tüketmek şeklinde gerçekleşir. Bitki ilk olarak Hindistan tarafından keşfedilip yetiştirilmeye başlandıysa da, Afrika’nın tropik bölgelerinde, Asya’da ve hatta Türkiye’de Bursa ve Yalova illerinde yetiştirilmektedir. En iyi verimi ise Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde elde edilmiştir.

Bu meyve sonbaharda toplanıp herhangi bir işleme gerek duymadan taze olarak tüketilebilir. Ayrıca tohumlarından yağ çıkarılır ve macunu da yapılır.

Kudret narının faydaları nelerdir?

Kudret narının faydaları saymakla bitmez araştırılması yapılmış ve bilinen kesin faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

* Öncelikle mide ve bağırsak sistemine ait tüm hastalıklara iyi gelir. Bunlar kolit, 12 parmak, ülser, fazla asitten oluşan rahatsızlıklar, gastrit, bütün bu rahatsızlıklara kalıcı ve kesin bir tedavi söz konusudur

* Karaciğer hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle egzama ve sedefin tedavisinde destek olarak kullanılabilir

* Bağırsaklarda oluşan tembellikleri giderir

* İltihapları kurutur ve yaraları iyileştirir

* Rahimde oluşan yaraları iyileştirir

* Hücreleri yeniler

* Lapası yapılarak sürülürse yanıklara ve yaralara iyi gelir

* Yüklü miktarda E vitamini içerdiği için cildi besler ve gençleştirir

Kudret narının 2 türlü kullanımı vardır:

Taze olarak kullanımı: Kudret narını taze olarak tüketecekseniz hafif ezip balla karıştırıp yiyebilirsiniz. Sabahları aç karnına bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Taze olarak kullanamıyorsanız: Şeker hastaları için; Kudret narını çekirdeklerinden ayıklandıktan sonra bir kilo zeytin yağına 5 ila 6 kudret narını ezip yerleştirebilirsiniz. Bir süre sonra zeytin yağı onun içindeki enzimlerin tümünü emer ve 1 ay kadar böylece saklanabilir. Her gün aç karnına bir yemek kaşığı almak kafidir. Şeker hastası olmayanlar ise aynı şekilde bal ile karıştırıp uygulayabilirler. Hafif sulanmasında hiçbir sakınca yoktur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER