19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Kozmetik Ürünlerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

kozmetik-urunleri-kullanimiKozmetik ürünler kadın güzelliğinin pahalı malzemeleridir. Kadınlar, güzellikleri için yıl boyunca kozmetik ürünlere avuç dolusu para dökmekten kaçınmazlar. En iyisini, en faydalısını alabilmek için markalara tonlarca para harcarlar. Ancak, o kadar para dökülerek alınan bu kozmetik ürünlerin bir süre sonra bozulmaya başlaması çok can sıkıcı bir durumdur. Gönül ister ki, para dökülerek alınan pahalı kozmetik ürünleri bitinceye kadar kullanılsın. Ne var ki, çoğu zaman çabuk bozuldukları, özelliklerini kaybettikleri için bitmeden çöpe atılmak zorunda kalırlar.

Bakımlı ve güzelliğine düşkün tüm kadınlar kozmetik ürünleriyle ilgili bu sorunu mutlaka yaşarlar. Ancak, kozmetik ürünlerinizi korumaya alarak bitinceye kadar bozulup atmadan kullanma şansına sahip  olduğunuzu bilmenizde fayda var.

İşte soru ve cevaplarla kozmetik ürünlerin bozulmasını önleyecek tedbirler Dr. Ebru Karpuzoğlu’nun kaleminden…

– Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin ömrünü uzatmak ve en iyi etkiyi almak mümkün mü?

Renkli kozmetik veya cilt bakım ürünlerini aklımızda iki soruyla ve ümitle alıyoruz. Birincisi ürünün vaat ettiklerini yerine getirmesi, ikincisi de dayanması. Pahalı kremlerin ilk aldığımız günlere göre etkisinin azaldığını hissetmek, yapı veya kokusunun bozulduğunu görmek oldukça sinir bozucu. Hala dolu olan ojenin yapış yapış olması, rimeli 3 kere kullandıktan sonra kokusunun değişmesi veya kuruması gibi hepimizin başına gelen tatsız süprizler ama çözümü var.

– Neden ürünler çabuk bozuluyor?

Isı değişiklikleri (örnek: banyoda buhar ve ısı artışı, yaz aylarında ısının 35oC üzerine çıktığı zamanlar) ürünlerin erimesine, yumuşamasına, sararmasına, ayrışmasına, peynirsi bir görünüm almasına veya koku bozulmasına neden olabilir. Isı ve ışığa maruz kalan ürünler soğuk ve karanlıkta saklanan ürünlere göre 3 veya 4 kat daha hızlı bozulurlar.

Özetle saklama koşulları ve ambalaj ürünün raf omrünü etkiliyor. Işık, nem, rutubet, sıcak hava ve ısı değişiklikleri ürünün cabuk bozulmasına neden oluyor.

– Buzdolabında saklamak ürünün performansını etkiler mi?

Güzellik ürün icerikleri gittikce daha fazla doğal, doğal türevli ve organiğe yöneliyor. Bilim adamları bizlere bitki kök hücreleri gibi doğayı bir adım ileriye götüren ileri teknoloji ve doğayı birlestiren etkili ürünler sunuyorlar. Bu tür ürünleri soğukta, buzdolabında saklamak içindeki aktif içeriklerin etkisini bozmayacaktır ve hatta ürünün performansını koruyacaktır. Buzdolabındaki ürünler oda ısısında görmeye alıştığınız şekil ve yapısından farklı görünebilir. Soğuk serumunuz daha az akışkan olabilir yada kreminiz daha katı yapıya sahip olabilir. Elinize aldığınızda vücut ısısıyla normal akışkanlığına dönecektir.

– Soğuk uygulanan kremin veya toniğin ne yararı var?

Soğuk tonik, serum, nemlendirici veya gece kremi cilde uygulandığında, ciltten kan soğuk nedeniyle çok kısa süre çekilecektir. Cildin ısısı bir çesit vakum etkisiyle soğuk ürünün içindeki yararlı içeriklerin daha çabuk emilmesine yardımcı olacaktır. Isı farkı cildi canlandıracaktır.

– Hangi ürünleri soğukta saklayabiliriz?

Yüz ve göz kremleri: Göz ve yüz bakım ürünleri her zaman serin, ısı değişikliklerine, nem ve rutubete maruz kalmayacak karanlık yerlerde saklanmalıdır. Göz kremleri, yüz gece krem, serum ve nemlendiricilerin çabuk bozulmasını engellemek için buzdolabında saklayın. Uykusuz bir gece veya zor bir gün mu geçirdiniz? Gözleriniz yorgun, cildiniz soluk mu görünüyor? Hemen dolaptan soğuk kreminizi çıkarın, ufak ve nazik dokunuslarla temiz cildinize uygulayın. Soğuk göz veya yüz kremi cildin şişkinliğini ve enflammasyonunu azaltacak, canlandıracak ve ürün daha etkili olacaktır.

– Hangi ürünleri soğukta saklayabiliriz?

Tonikler: Yüze sıkacağınız veya pamukla uygulayacağınız soğuk tonik cildi canlandıracak ve daha sıkı bir görünüm verecektir. Cildinizde hissedeceğiniz tazelik ve ferahlıkta cabası.

– Hangi ürünleri soğukta saklayabiliriz?

Parfümler: Parfümün baş düşmanları nem, rutubet, sıcak ve ışık. Tüm bu etkenler hem banyo hem de odalarımızda mevcut. Parfümlere güzel kokularını veren notalar gül, nergis, patçuli gibi değerli, elde edilmesi zahmetli doğal özlerden geliyor. Isı ve ışık değişiklikleri özleri bozuyor ve parfümlerin orijinal kokusunu değiştiriyor. Parfümünüzü buzdolabına koyarak orijinal kokusunu koruyun, ömrünü uzatın.

– Hangi ürünleri soğukta saklayabiliriz?

Ojeler: Evet yanlış okumadınız ojeleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Yüksek sıcaklık ve değişken ısı ojenin içinde bulunan bazı içerikleri değiştiriyor ve oje daha kalın ve yapış yapış hale geliyor. Ojeleri soğuk tutarak hem bozulmasını engelleyebilir hemde tırnaklara daha kolay ve pürüzsüz uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

– Hangi ürünleri soğukta saklayabiliriz?

Rimeller, eyelinerlar: Suya dayanıklı (waterproof) rimeller veya eyelinerların formülünde uçucu, ısıyla kaybolabilen maddeler bulunuyor. Sıcak bu maddelerin buharlaşmasına ve ürünün kurumasına neden oluyor. Buzdolabında tutarak bu ucucu içeriklerin yok olmasının önüne geçebilir, rimelinizi kurumaktan kurtarabilirsiniz.

– Buzdolabına koymamayı tercih edeceğiniz ürünler hangileri?

Özelikle yağ veya wax yani balmumu bazlı formüllere sahip ürünler düşük ısıda hemen sertleşir. Yüz yağları, silikon yapılı primerler ve serumlar, sıvı föndotenler ve diğer yağlar buzdolabında soğuktan dolayı katılaşabilir veya kıvam ve yoğunlukları bozulabilir. Bu ürünleri oda ısısında (25oC), ışıktan uzakta ve nemsiz ortamda saklamayı tercih edin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER