10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

KonMari Metodunu Biliyor musunuz?

Evinizi çok dağınık buluyor, eşyalarınızın fazlalığından boğulacak gibi oluyorsanız, KonMari metodunu kullanarak istediğiniz sadeliği yakalayabilirsiniz. Nedir KonMari metodu? KonMari metoduyla eşyalar nasıl toplanır?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz düzenleme eksperi Marie Kondo’nun yakaladığı şöhret boşuna değil. Kondo çocukluğundan beri ev ekonomisi düzenleme alanıyla ilgilenmesinin yanı sıra evde ve okulda farklı organize teknikleri üzerinde çalışarak ailesini ve çevresini şaşırtmış. En çok satanlar listelerinde sıkça gözümüze çarpan Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla kitabını geçtiğimiz yıllarda yayımlayarak bu teknikleri bizlerle de paylaştı.

Kitabında kardeşlerinin odasına gizlice girip kullanılmayan oyuncakları ve giysileri attığını, sınıfındaki kütüphaneyi ve dolapları boşalttıktan sonra yeniden düzenlediğini yazan Kondo’nun disiplinine hayran kalmamak imkansız. Eşya atma konusundaki takıntısı geçmişte psikolojik rahatsızlıklara sebep olmuş, ama Kondo bunlardan ders çıkarmış. Atmayı değil elinde tutmayı istediği şeylere, onu mutlu eden eşyalara odaklanmış.

Size mutluluk vermeyen eşyaları atın.
Marie Kondo’nun bu mottosunu benimsemek daha düzenli, sade ve konforlu bir hayat için temel prensip. Nelerin size mutluluk verip vermediğini anlamak için tüm eşyalarınızı bir yerde toplayıp her birini mutlaka elinize alarak incelemeniz gerekiyor ki enerjisini tümüyle hissedin. Eğer mutluluk vermiyorsa ihtiyacınız olup olmayacağını sorgulamadan atmalısınız. Onlara teşekkür etmeyi unutmayın!

Eşyaları benzerliklerine göre düzenleyin.
Eşyaların da insanlar gibi benzerleriyle birlikte olması pozitif etki yaratır. Renklerine, materyallerine, boyutuna göre oluşturacağınız kategorileri göz önünde bulundurarak yerleştirebilirsiniz.

Çoraplarınızı top haline getirmeyin.
Gün boyunca ayaklarınızın kahrını çeken çoraplarınızın dinlenmesi için onları rulo şeklinde sararak düzenlemelisiniz. Böylece elastikiyetini daha iyi muhafaza edecek.

Kitaplığınızda yer açın.
Birçok kişinin kitap koleksiyonu yaptığının farkındayız. Ancak Kondo’nun önerisi artık size mutluluk vermeyen ya da vadesi dolan kitapları da elden çıkarmak. Okuyup bitirdiğiniz kitapları bağışlamayı ya da geri dönüştürmeyi düşünebilirsiniz.

Eşyalarınızı dikey yerleştirin.
Kıyafetlerinizi, havlularınızı üçgen şeklinde katladıktan sonra dikey bir şekilde dizmek hem alandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de çekmecelerinizin içindeki her şeyi rahatça görmenizi sağlayacak. Kondo’nun katlama tekniğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER