19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Kolesterol Düşürücü Bitkisel Çay Tarifi

cay3Kolesterol yüksekliği bir çoğumuzun başını ağrıtan önemli bir sağlık sorunudur. Ne kadar dikkat edilirse edilsin bazen düşürmek mümkün olmayabiliyor. Oysa kalp ve damar sağlığı açısından kolesterol düzeyinin kontrol altında tutulması gerekiyor. Aksi taktirde kolesterol yüksekliği bazen kalp ve damar sağlığını alt üst ettiği için hayati tehlike bile taşıyor.

Kolesterol nasıl düşürülür? Ya da kolesterol dengesi nasıl sağlanır? Kolesterolü dengede tutmak için öncelikle tüketilen besin maddelerine dikkat etmek gerekir. Yağ oranı yüksek besin maddeleri ile yağda kızartılmış besin maddelerinden uzak durmak ve spor yapmak çok önemlidir. Ayrıca aşırı tuz tüketiminden de uzak durmak kolesterol açısından daha sağlıklı bir davranış olacaktır. Tüm bunların yanı sıra kolesterolde yükselme görüldüğünde şifalı bitkilerin kolesterol düşürücü etkilerinden faydalanılabilir. Özellikle bazı bitkilerin kolesterol üzerinde önemli oranda olumlu etkileri vardır.

İşte böyle durumlarda kullanmak üzere kolesterol düşürücü özelliği olan bir bitkisel çay tarifi vermek istiyoruz. Tarif, Elif Güveloğlu’na ait. Aktarlardan kolayca temin edeceğiniz şifalı bitkiler ile hazırlayacağınız çayı tüketmek kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olacaktır.

Malzemeler

Yarım litre su
1 kaşık limon kabuğu rendesi
1 çay kaşığı karabaş otu
1 çay kaşığı ısırgan otu
1 çay kaşığı ökse otu
1 çay kaşığı biberiye (Yüksek tansiyonu olan kişiler biberiye bitkisini kullanmasın)

Hazırlanışı ve Uygulama

Suyu kaynatın. Kaynamış suyun içine bitkileri atıp, demlenmeye bırakın. Süzün ve ılıyınca için. Aç karnına, günde 2 defa içilecek.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER