11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Kokuların Ruh Sağlığına Etkisi

2965284bYapılan araştırmalar, kokuların insan psikoloji üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Gerçekten de öyledir. Gün boyu algıladığımız kokulara göre ruh halimizde anlık değişmeler olur. Bir kötü koku ruhta iğrenme etkisi yaratırken, algıladığımız çiçek özlü güzel bir parfüm kokusunu gözlerimizi kapatıp içimize kadar çekeriz. İçimizde bıraktığı ferahlık hissini doya doya yaşarız. Bu nedenle, etrafımızdaki kokular ruh sağlığını hem olumlu  hem de olumsuz olarak etkilerler.

Biz bu makalemizde, insan psikolojisinde olumlu etkiler bırakan güzel kokulardan bahsedeceğiz. İşte bizi rahatlatan o kokulardan bazıları…

– Toprak kokusu; Yağmur yağdıktan sonra toprağın etrafa yaydığı eşsiz kokusu, insan ruhunda rahatlama sağlar. Adeta detoks etkisi yaratarak, tüm gerginliklerden stresten arındırır. Kış günleri de çok iyi gelir ama yaz yağmurundan sonra sıcak havada oluşan toprak kokusu bambaşka dinlendirici etkiler yaratır.

– Ihlamur ağacı kokusu; Ihlamur çiçeğinden elde edilen çayın dinlendirici ve yorgunluk giderici özelliği zaten bilinen bir gerçek. Bahar aylarında çiçek açmaya başlayan ıhlamur ağacının çiçeklerinden etrafa yayılan koku da aynı etkiye sahiptir. Eğer yakınlarınızda ıhlamur ağacı varsa size kadar gelen kokusunu kolayca ayırt edebilir, ruhunuza verdiği sakinlik ve huzuru hemen hissedebilirsiniz.

– Çiçek kokusu; Bahar aylarında açmaya başlayan çiçeklerin kokusu, negatif düşüncelerden kısa bir süreliğine de olsa uzaklaştırarak insanı hareketlendirir. Özellikle hanımeli kokusunu denemelisiniz. Hem dinlendirici hem de enerji verici bir koku özelliğine sahiptir.

– Meyve kokusu; Pazardan taze olarak alınan bir meyvenin kesildiğinde etrafa yaydığı hoş koku, beyne sağlıklı bir besin tüketildiğinin sinyallerini göndermeye başlar. Meyve tüketildikten sonra bu sinyaller mutluluğa dönüşür. Hoş kokulu taze bir meyve kokusu, insan ruhunda mutluluk duygusu oluşturur.

– Temiz nevresim kokusu; Hoş kokulu deterjan ile yıkanıp, gergin bir şekilde yatağa serilen nevresim çok daha kaliteli bir uyku uyunmasını sağlar. Sabah, nevresimin hoş kokuları arasında uyanmak ise güne zinde başlamaya yardımcı olur.

– Yeni biçilmiş çimen kokusu; Yeni biçilmiş çimen, temiz bir ortam havası yarattığından insanda mutluluk hissine sebep olur.

– Taze pişmiş hamurlu yiyecekler; Açma, ekmek, simit, poğaça gibi taze pişmiş hamurların kokusu, insanda açlık ve yeme hissini uyandırır. İnsan ne kadar tok olursa olsun, taze pişmiş hamur kokusu aldığında bir parça koparıp yeme hissine kapılır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER