-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Kıskançlık Üzerine Bir Kaç Söz

Karma Bir Duygu; Kıskançlık

Insan bilincinin anlasilmasi en zor duygularinın basinda kiskançlik gelir. Bu duygu en naif haliyle çocuklarda karsimiza çikarak ilerleyen yaslarda kontrol edilmedigi sürece insana zararli olan büyük bir etkendir. Korku, öfke, kaygi ve üzüntünün birlesip yogunlasmis hali olan bu duygu, insanin ilk var olusundan bugüne kadar tarihteki birçok önemli olayin sebebi olmayi basarmistir.

Canimiz aciyarak kiskançligimizin farkina vardigimiz ilk ana psikologlar ” Kiskançlik Şimşeği” adini vermislerdir. O an bir simsek gibi beynimizde ceyran eder ve kontrol altina almak yada onun kurbani olmak da o kisa zaman diliminde gerçeklesir. Kiskançligin farkina varildigi o kisa zaman diliminde duygularini kontrol altinda tutmayi basaran insan, içinde bulundugu durumu daha net olarak analiz etmekde basarili olur. Kendisini ve kiskandigi insani tehlikeye sokacak hareketlerde bulunmaz.

Kiskançlik krizi hiç beklenmedik bir anda ve hic beklenmedik birisi sebebi ile olabilir. Yapilan arastirmalar kiskançligin toplumda ki etkisinin tahmin ettigimizden çok daha kuvvetli oldugunu ortaya koymustur ki zira islenen cinayetlerin baslica sebebinin kiskanclik oldugunu tespit etmislerdir.

Dünya genelinde ”Cinayetlerin baslica sebebi: KISKANCLIK”

Içinde bulundugumuz bu modern çagda hala bu derece ilkel duygular besleyebilmemizin çok derin sebepleri olmali. Birçok toplum bilimcisi bu duygunun kökenini arastirmis ve ilginç faktörler yakalamislardir. Kiskançligin insan bilincinde olusumu, ilkel çaglarda kücük gruplar halinde yasayan insanlarin soylarini devam ettirecek partnerlerini yabancilardan korumalari ve avlanma dönemlerinde, uzun süreler uzakda kaldiklari dönemlerde dahi aile üzerindeki otoritenin kendisinde oldugunu kesin bir sekilde ifade etme amacli gelistigi tahmin ediliyor.

Asiri kiskanç insanlar eslerini sürekli kontrol etme ihtiyaci duyarlar, en belirgin davranis bozukluklarinin basinda gün içerisinde sebepsiz yere defalarca yapilan telefon görüsmeleri, birlikte oldugu insani çevresinden, görüstügü ve iyi anlastigi insanlardan, dostlarindan ve hatta ailesinden dahi uzaklastirma çabalari, bütün iletisim araçlarinin kontrol altinda tutulmasi (e-mailler, telefon görüsmelerinin raporlari, cep telefonu mesajlari, sosyal medya paylasimlari vs.), asiri derecede kiskanclik duygularina sahip olan kisi esinin toplu ulasim araçlarini kullanmasina kesinlikle tahammül edemez. Onu gidecegi yere kendisi birakir ve isi bittikten sonra da kapida bekleyerek yine kendisi eve geri getirir. Güzel kiyafetler giyinmesi, makyaj yapmasi onun icin kabustur.” böyle süslenip püslenip sokaga cikarsan erkekler tabiki arkandan bakar” sözü defalarca tekrarlanir. Bu duygu patlamalari küfür ve siddete dönüsür.

Gariptir ki bu asagilayici, küfürlü sözlere maruz kalan ve siddet gören kadin çogu zaman kendini suclu, degersiz ve çaresiz hisseder. Yaptigi herseye, söyledigi her söze, insanlarla olan iliskilerine, giyimine herseyine dikkat eder. Ona kiskanclik duygusunu hissettirmemek icin kendisi olmaktan adeta vaz gecer.

Melal

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER