-10.5 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Kıskanç Olmayan İnsanların Ortak Özellikleri

Kıskançlık insana has bir özellik. Her insanın içinde biraz da olsa kıskançlık duygusu vardır. Ancak bazı insanların kıskançlık duygusu abartılıdır. Diğer insanlara göre çok daha fazladır. Toplumda bu tür insanlar kıskanç insan olarak anılırlar. Kıskanç insanlar, sürekli olarak yaptıkları kıskançlıklarla hem kendilerini hem de karşılarındaki insanları üzerler. Başka insanların mutluluğunu, edindikleri malı mülkü, onların kariyerlerini kısacası sahip oldukları iyi olan her şeylerini kıskanırlar. En yakınlarındaki insanların parmak ucu kadar mutluluklarını dahi içlerine sindiremezler.

Huffington Post asla kıskanmayan insanların 8 alışkanlığını ve özelliğini derledi. İşte o özellikler…

BAŞKALARININ BAŞARISINI KUTLAMAKTAN ÇEKİNMEZLER

En yakın arkadaşınız görkemli bir törenle evlenmiş ya da terfi almış, işinde önemli bir başarıyı yakalamış olabilir ama unutmayın ki bu sizin hikayeniz değil. Başkasının başarılı olması sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmiyor. İşte kıskanç olmayan arkadaşlar bu durumları her zaman mutlulukla karşılayabilir çünkü kendileriyle kıyaslama eğilimine girmezler.

ETRAFLARI GÜVENİLİR İNSANLARLA DOLUDUR

Kıskanç olmayan insanların etrafı güvenilir insanlarla donatılmıştır. Bu kulağınıza biraz enteresan gelebilir ama aslında duygusal olarak da bir zincir içindeyiz. Mesela iyi bir şirkette sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız duygusal durumunuz da “iyi” olur.

ÖZSAYGILARI YÜKSEKTİR

Özsaygısı yüksek olan insanlar, kendilerini sevdikleri için diğer insanları kıskanma ihtiyacı duymazlar. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu özellikle ergenlikteki gençler için geçerli olan bir durum.

SOSYAL MEDYAYI TADINDA KULLANIRLAR

Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini belki de en çok kullanan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Hep en iyi fotoğraflarımızı paylaşıyor, en mutlu olduğumuz anları gösteriyoruz.
Araştırmacılara göre bu kadar çok sosyal medyada bulunmak yalnızlık ve kıskançlık gibi negatif duyguları tetikleyebiliyor. Bu yüzden sosyal medya kullanımını tadında bırakmak gerekiyor.

BAŞKALARININ ONAYINA İHTİYAÇ DUYMAZLAR

Yazar Gressel arzularımızın içine girerek başkalarının bizim sahip olduğumuz arzuları edinmesini sağlıyor. Başkası bizim yaşamımızı kıskandığında bundan mutluluk duyarız. Ancak Gressel’in dikkat çektiği üzere bu davranış aslında güvensizliğin zırhıdır ve bu mutluluk çok sürmez. “Başkasında kıskançlık aramak bizi de aynı duruma düşürür aslında.”

KENDİLERİNİ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAZLAR

Theodore Roosvelt, “Kıyas keyif hırsızıdır” demiş. Eğer sürekli olarak kendinizi başkalarıyla kıyaslıyorsanız bu da başlı başına bir mutsuzluk kaynağı olur. Her insanın yetiştiği aile, içinde bulunduğu koşul, imkanlar, fırsatlar aynı olmaz. Bu nedenle sürekli olarak kendinizi başkasıyla kıyaslamazsanız daha mutlu olursunuz.

KENDİLERİYLE BARIŞIKTIRLAR

Psikiyatrist Scott Bea’ya göre bazen azim bile insanın özgüven eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Ancak mutlu olmak için sürekli bir şeyleri hırs yapmaktan kurtulmalısınız. Kendinizle ne kadar barışırsanız insanları kıskanmaktan da kurtulabilir ve kendinizle daha mutlu olursunuz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER