22.3 C
New York kenti
Pazar, Ağustos 14, 2022

Kıskanç Erkekle Baş Etme Yöntemleri

Kıskanç erkek baskısı çoğu kadını canından bezdiren bir sorundur. Sevgili ya da eşlerin aşırı kıskançlığı yüzünden çiftler arasında sürekli sorunlar çıkar. Eğer siz de bu durumdan yakınanlardansanız, kıskanç bir erkekle baş etmek o kadar da zor değil. Sadece uzman önerilerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Erkekler itiraf etmeseler de asıl kıskanma sebepleri güvensizliktir. Bu güvensizlik size karşı değildir hiç bir zaman. Size çok güvense de etrafınızdaki erkeklere güvenmez ve sizi bir şekilde etkileyip elinden alacaklarını düşünür. Bu duyguyu ileri götürmeye bile tahammül edemeyerek size kimsenin bakmasını istemez.

Böyle durumlarda arkadaş çevrenizden, yaşantınızdan ve giyiminizden taviz vermeye kalkışmayın. Her istediğini yaptırabileceği izlenimine kapılarak baskılarını artırabilir. Ona ne kadar yakışıklı olduğunu, sizi çok etkilediğini ve kendisinden başkasını düşünemediğinizi anlatın. Kıskançlıklar biraz da özgüven duygusu eksikliğinden kaynaklandığı için bu onun kendisine güven duymasını sağlayacaktır.

Kıskançlık yapmasına fırsat tanımadan onun kafasına takılıp sormak isteyeceklerini konuşurken cevaplamaya çalışın. Etrafınız ve arkadaşlarınızla ilgili kısa kısa ayrıntılardan bahsederek, aslında korkulacak bir şey yokmuş düşüncesini edinmesine yardımcı olun.

Başka erkeklerin size bakmasından rahatsızlık duyabilir ve bunu dile getirebilir. Siz itiraz ettiğinizde de ”başka kadınlar bana baksa sen ne düşünürsün?” savunmasına karşılık; başka kadınların kendisine yakışıklı olduğu için bakacağını, bu durumun sizi rahatsız etmeyeceğini, bilakis kendisiyle gurur duyacağınızı anlatın.

Sizi diğer erkeklerle olan münasebetinizden dolayı kıskandığında haklı olabileceği hususu üzerinde düşünmenizde fayda vardır. Sizin içinizde kötülük olmadan belki de karşınızdakiyle samimiyetin dozunu aşmış olabilirsiniz. Bu durumda biraz sakinleşmesini bekleyerek, erkeklerin size karşı gösterecekleri farklı yaklaşımları ayırt edebileceğinizi ve gerektiğinde tavır koyabileceğinizi, kendisinden başka tüm erkeklerin kız arkadaşlarınızdan farklı olmadığını anlatın.

Erkek arkadaşınızın kıskançlığı yüzünden daha önceden kurmuş olduğunuz dostlukları bozmanıza hiç gerek yok. Etrafınızdaki sevdiğiniz erkek arkadaşlarınızla tanıştırın. Arkadaşlarınızdan size zarar gelmeyeceğini kavradığında kıskançlık krizleri sona erecektir.

Kıskançlığın temelinde kaybetme korkusu vardır. Ufak tefek kıskançlıklar sizi memnun bile edebilir. Böyle durumlarda alttan alarak halledebilirsiniz. Küçük kıskançlıklar ilişkiyi pekiştirir ancak, kıskançlığın dozu sizi rahatsız edecek kadar fazlaysa bunu ona söylemeli, böyle devam ederse ilişkiyi sürdüremeyeceğinizi anlatmalısınız. Kıskançlık, onun da kendisinde rahatsızlık duyduğu ve kurtulmak istediği bir konuysa, bir psikologdan yardım almasını sağlayabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER