3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Kırmızı Turpun Faydaları

turpKırmızı turp, diğer tüm kırmızı renkli meyve ve sebzeler gibi kendisine kırmızı rengi veren likopen maddesi içerir. Likopen demek, herşeyden önce güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Bu nedenle, kırmızı turpun da en büyük faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bunun dışında likopenin diğer faydalarına baktığımızda, kanser ve tümör oluşumlarını önlemesi, oluşmuş tümörlerin büyümesinin önüne geçmesi, kötü kolesterolü düşürmesi ve tansiyonu düzenlemesi olarak sıralayabiliriz. Kırmızı turp da likopen içeren bir sebze olduğu için içeriğindeki likopen sayesinde aynı faydaları vücuda kazandırmaktadır.

Özellikle taze kırmızı turp bol miktarda A ve C vitamini içerir. Bu iki vitamin de bağışıklığın güçlenmesi açısından büyük önem taşır. Kırmızı turpun yeşil yapraklı kısımları, 2 kat daha fazla C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca yeşil yapraklı kısmı tam bir kalsiyum deposudur. Kırmızı tupun içeriğinde aynı zamanda bol miktarda folik asit, mobilden ve potasyum mineralleri bulunur.

Antioksidan ve likopen özelliği açısından kırmızı turp tercih edilirken, safra kesesi ile karaciğer sağlığı açısından da siyah turpun tercih edilmesi gerektiğini de dip not olarak düşelim.

Kırmızı Turpun Faydaları

– Kırmızı turp, içeriğindeki glukosinat ve bol miktardaki lif sayesinde bağırsak kanseri başta olmak üzere diğer tüm kanserlere karşı vücudu korur.

– Safra kesesine etki ederek sindirim işlemini kolaylaştırır.

– İdrara çıkmayı hızlandırarak vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

– Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

– Saçlar, tırnaklar, dişeti ve sinir sistemi sağlığına çok faydalıdır.

– Verem hastalarına kullanılması önerilir.

– İştah açar.

– Diyabet hastalarının, salataların yanında kırmızı turp da tüketmeleri gerekir.

– Grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda burun akıntısını önler.

– Sinir ve stresi alır.

– Aşırı kilolara, böbrek taşlarına ve hazımsızlığa iyi gelir.

Bu nedenle; sürekli olarak iştah sorunu yaşayanlar, stres altında olanlar, şeker hastaları, böbreklerinde taş olanlar, verem hastaları, safra kesesi sorunu olanlar, ödem sıkıntısı yaşayanlar, yüksek kolesterolü olanlar ve tansiyon hastalarının kırmızı turp tüketmesi gerekmektedir.

Kırmızı Turp, yüksek oranda potasyum içeriyor ve kalp kası dâhil bütün kasların düzgün çalışması için gereken mineralleri içinde bulunduruyor. Vücuda yeterli miktarda alınan potasyum ise tansiyona karşı koruyucu özellik taşıyor. Turpun içinde yüksek oranda bulunan folat, onu diğer sebzelerden ayırıyor. Vücud folatı, DNA’nın onarımında kullanıyor. 1 kâse turptan günlük folat ihtiyacının yüzde 7′sini karşılanabiliyor.

Kırmızı Turpun Zararları

Böbreğinden oksalat (bir çeşit böbrek taşı) taşı dökenler turpu az yemesi gerekenlerin başında geliyor. Çünkü vücuttaki oksalat miktarı arttığında kalsiyum kaybı daha fazla oluyor.

İshal olanlar ve gaz sancısı çekenler.

Mutsuz (irritabl) bağırsak sendromu olanlar.

Gastriti olanlar turpu pişirerek yemeli.

Açık ülser yarası olanlar turp yememeli.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER