7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyu

timthumbKırmızı pancar, vitamin ve mineral yönünden zengin olması sebebiyle sağlığa çok faydalı bir besin maddesidir. Ancak, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan kırmızı pancarın kullanımı ne yazık ki çok yaygın değildir. Kırmızı pancar; Beet, garden beet, beta vulvaris, rota rübe gibi isimlerle de anılmaktadır. Yumruları besin maddesi olarak kullanılan kırmızı pancar, yoğun olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilir.

Kırmızı pancar içeriğinde, manganez, çinko, brom, kalsiyum, mağnezyum, potasyum, bakır, demir ve fosfor gibi minerallerin yanı sıra, A, B, C  ve P vitaminleri barındırır. Ayrıca, bileşimindeki rubidyum sayesinde sindirimi olumlu olarak etkiler. Kırmızı pancar, folat ve beta karoten bakımından zengin olması sebebiyle, bağışıklık sisteminin gücüne güç katar ve vücuttaki kan yapımını destekler.

Kırmızı pancarın vücuttaki faydaları üzerine yapılan bir araştırma neticesi, bir bardak pancar suyu tüketilmesinin bir gün boyunca tansiyonu düzenlemeye yardım ettiği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmada bir bardak kırmızı pancar suyunu içen gönüllülerin yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğü tespit edilmiştir. Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir. Hipertansiyon hastaları mutlaka günde 1 bardak pancar suyu tüketmelidirler…

Kırmızı renk, meyve ve sebzelerin antioksidan özelliğe sahip olduğunun göstergesidir. Antioksidan da güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlık anlamına gelir. Kırmızı pancarın kırmızı rengini veren pigmentler, tıpkı domates gibi kansere karşı iyi bir savaşçı olma özelliği sağlıyor.

Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır. Kırmızı pancar suyunu yoğurtla karıştırıp yemek ise vücudun enerji depolarını doldurur. Kırmızı pancarın salatalarda tüketilmesinin alışkanlık haline getirilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Kırmızı Pancarın Faydaları

– Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir.

– Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur.

– Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.

– Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

– Şeker hastalığı ve vereme karşı korur.

– Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır.

– Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.

– İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.

– Vücudu kuvvetlendirir.

– Böbrekleri çalıştırır.

– Kalp sağlığını korur.

– Sinirleri yatıştırır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER