6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Kırışıklıkları Artıran Hareket ve Davranışlar

y_z_egzersizleri1 Normal yaşlanma sürecinin ciltte oluşturduğu kırışıklıkları, bilerek ya da bilmeden yaptığımız bazı davranış ve alışkanlıklar ikiye katlamakta, kırışıklık oranını artırmaktadır. Normal yaşlanma sürecinin önüne geçmek mümkün olmasa da, kendi hareket ve davranışlarımız nedeniyle oluşacak kırışıklıkların önüne geçmemiz mümkün. Bu nedenle kırışıklık oluşumuna sebep olan hareket ve davranışların neler olduğunu öğrenerek bunları yapmaktan kaçınmak gerekir.

1- Mimik İzleri; Konuşurken, gülerken ya da bir şeye tepki verirken çok fazla mimik kullanmak zamanla kırışıklık oluşumuna neden olur. Mimik hareketlerinden kaynaklı kırışıklıklar daha çok; alında, ağız kenarlarında ve göz çevresinde oluşur. Bunu engellemek için de daha az mimik kullanmaya çalışarak, yüz egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.

2- Güneş Etkisi; Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları, hızlı ve erken yaşlanmanın en büyük nedenlerinden biridir. Bronzlaşmış bir ten sizi mutlu ediyor ve vazgeçilmezleriniz arasında yer alıyorsa, şunu bilmenizde fayda vardır; renginizle birlikte cildiniz de değişmekte ve zarar görmektedir.

3- Solaryum; Güneş ışınlarının cildinize zarar verdiğini düşünerek solaryum kullanıyor ve zararsız olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Solaryumda kullanılan ışık bizzat güneş ışığının bir parçası olan ultraviyole A. Üstelik ultraviyole A, cildin daha derin tabakalarına ulaşabildiği için kırışıklık oluşumuna ve cilt yaşlanmasına etki ediyor.

4- Uyku Pozisyonu; Yüz üstü yatıp elini yastığın altına sokmadan uyuyamayanlardansanız size kötü bir haberimiz var. Yüzükoyun yatarak uyumak, özellikle 30′lu yaşlar sonrasında derinin katlanmasına yol açarak kırışıklıklara neden oluyor.

5- Hatalı kozmetikler; Bakım ürünleri seçerken cildi nemlendiren, kolajen onarımını artıran ürünler olmasına dikkat edin. Makyaj ürünlerinde ise mümkün olabildiğince katkı maddesi az, mineral bazlı ve hipoalerjenik ürünleri tercih edin.

6- Beslenme alışkanlıkları; A, C, E, selenyum, demir, bakır, çinko içeren antioksidanlar, deriyi güçelendirerek kırışıklıklardan koruyor.

7- Sigara bağımlılığı; Sigara paketlerinin üzerinde yazan uyarılar hala size vız geliyorsa, bir kez de cildinize bakmayı deneyin. Sigara içen kişilerin cildi daha erken yaşlanıyor, ayrıca ciltleri daha sağlıksız ve mat bir görünüme bürünüyor.

8- Hızlı kilo alıp vermeyin; Özellikle 30 yaş sonrasında kısa sürede çok kilo alıp vermek deride gevşeme ve sarkmalara yol açabiliyor.

9- Stresten kaçının; Stresli ve öfkeli olduğumuzda kaslarımız daha çok kasılıyor. Kasılma en çok boyunda, omuzlarda ve yüzde meydana geliyor. Kasılma tekrarlandıkça da, çizgilere zemin hazırlıyor.

10- Cilt bakımı yaptırın; Uygun bir peeling ya da anti-aging bir ürün içeren bakımların düzenli yaptırılması yaşlanmayı geciktirmek açısından faydalı olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER