3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Kırışıklık İçin 14 Öneri

30991_yorgun-ve-yipranmis-ciltler-icin-cilt-bakimiYüzünüzde ve gözaltı ile göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, biraz zamanın etkisinden biraz da dikkatli davranılmamasından kaynaklanır. Ama yaşınız kaç olursa olsun, yüzünüzü kırışıklıklara mesken tutmak zorunda değilsiniz. Zaten bu sonucu hiç bir kadın istemez değil mi?

O halde sizlere bazı önerilerimiz olacak. Hepsi de uzman garantili bu 14 öneriye uyduğunuz taktirde ”daima genç kalma” şansını elinizde tutmuş olacaksınız.

İşte o 14 öneri…

1- Bitki yağlarının gücünden faydalanın; Zeytinyağı, ayçiçek yağı, buğday yağı ve avokado yağı bilinen en iyi kırışık önleyici bitkisel yağlardır. Hepsinden birer tatlı kaşığı alıp bir kapta karıştırarak, bir parça pamuk ya da fırça yardımıyla boynunuz da dahil tüm yüzünüze uygulayın. Daha da etki katmak istiyorsanız yağ karışımınıza iki çorba kaşığı kadar bal ekleyin. Karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra ince bir tülbenti cildinize örterek, 2 saat kadar bekleyip, ılık suyla durulayın. Günlük olarak uygulamanız maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. Ancak, vaktiniz yoksa hiç değilse haftada iki kez uygulamaya çalışın.

2- Düzenli uyuyun; Düzenli ve rahat bir uyku güne dinlenmiş ve parlak, sağlıklı bir ciltle başlamanızı sağlar. Ancak uyuduğunuz odadaki nem ortamına dikkat etmelisiniz. Eğer yeterince nem yoksa, kırışıklıklarınız daha da belirginleşecektir. Bu nedenle, uyuduğunuz odanın yeterli nem ortamına sahip olmasına özen göstermelisiniz.

3- Bitkisel çaylardan faydalanın; Ihlamur çayı cildin nem oranını düzenleyerek kırışıklık oluşumunu engeller. Peki, kandil otunun içeriğindeki silisik asit sayesinde cilde elastikiyet kazandırdığını biliyor musunuz? kandil otundan elde ettiğiniz çaydan günde 2 bardak içmeniz yeterli. Nane çayı içeriğinde bulunan doğal yağlar ise, cildi temizleyerek, kan dolaşımını düzene sokar.

4- Sigara içmeyin; Uzmanlar sigara içenlerin içmeyenlere oranla 2 kat daha erken kırışma riski taşıdığını söylüyorlar. Eğer sigara içiyorsanız bırakmayı denemelisiniz. Bırakamıyorsanız, günlük olarak yeterince C ve E vitamini almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca cildinize düzenli olarak nemlendirici sürmeyi unutmayın.

5- Düz ve yumuşak yastıkta uyuyun; Uyumak için, içini tıka basa doldurduğunuz yuvarlak ve sert bir yastık seçmeyin. Sıkı doldurulmuş yuvarlak ve sert yastık, kırışıklık oluşumuna çanak tutar. Ayrıca, çenenizde katlı görünüm oluşmasına sebep olur. Bu nedenle yastığınızın düz ve gevşek olmasına dikkat edin.

6- Buz masajı yapın; Cilde buz ile masaj yapmak, hem cilde serinlik kazandırır hem de kan dolaşımını hızlandırır. 1/4 suyun içine bir bütün limon sıkarak buzlukta dondurun ve bu buzu cildinizde gezdirerek masaj yapın.

7- Bol maden suyu için; Sürekli olarak alkol alan biriyseniz, cildinizin erken kırışmasını tetikliyorsunuz demektir. Çünkü alkol alındığında karaciğer alkolü vücuttan atabilmek için daha çok sıvı ve vitamin harcamak zorunda kalır. Bu da vücudun susuz kalmasına, dolayısıyla cildin kurumasına yol açar. Vücudun ve cildin kurumasını engellemek için bol bol maden suyu içmelisiniz.

8- Kaş masajı; Sabah akşam dişlerinizi fırçalamak için lavoboya gittiğinizde, ayna karşısında yüzünüze pratik bir masaj uygulayabilirsiniz. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını gözaltı bölgenize yerleştirin. Önce bastırarak yukarı sonra aşağı doğru hareket ettirin. İçinizden altıya kadar sayarak bekleyin. Aralıklarla bu hareketleri üç dakika devam ettirin.

9- Soğuk-sıcak şok; Soğuk- sıcak değişimi deri altı hücreleri üzerinde uyarıcı etki bırakır ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar. Yüzünüzü önce sıcak su buharına tutun, daha sonra buzluktan çıkardığınız soğuk su ile yıkayın. Soğuk- socak şok sonrası açılan gözeneklerindeki siyah noktaları sıkın, sıkılaştırıcı bir tonikle yüzünüzü sildikten sonra nemlendirici bir kremle nem verin.

10- Cildinize kompres uygulayın; Arpa içerisinde çok miktarda, cildi besleyen magnezyum tuzu ve bol miktarda vitamin bulunur. Arpa ile hazırlanan cilt maskesini haftada en az bir kez uygulamak, kırışıklıklarınız için oldukça faydalı olacaktır. Önce cildinizi bir tonikle silerek temizleyin. Daha sonra kobukları soyulmuş 200 gr. arpayı yumuşatana kadar kaynatın. Sonra bir tülbentten geçirerek yüzünüze yayın. 20 dakika kadar bekleyerek etki etmesini sağlayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

11- Yosunlarla bakım yapın; Günümüzde yosun özlerinden yapılan pek çok ürün kozmetik ürünleri satan parfümerilerde bulunuyor. Banyo esnasında bu yosun özlü ürünleri banyo küvetine boşaltın. Yosunların içerisinde bulunan mineral tuzlar ve bazı asit türleri, deri altı hücrelerinin çalışmasının daha aktifleştirerek cildi sıkılaştırır.

12- Yeterli iyot alın; Metobolizma ve cilt hücreleri için tiroid hormonu oldukça önemlidir. Eğer yeteri derecede iyot alıyorsanız, cilt hücrelerinizin çalışması ve kendini yenilemesinde bir problem yoktur. Ancak vücudunuzun iyot bakımından fakir kalması cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına yol açar. Özellikle yaşadığınız yerde havadaki iyot oranı düşükse, bol iyot içeren yiyecekler (örneğin deniz ürünleri) yiyin ve iyotlu tuz kullanın.

13- Güneşten koruyucu kremler kullanın;  Güneşin UV adını verilen zararlı ışınları cildinizin ve kırışıklıkların bir numaralı düşmanıdır. Kızgın güneşin altında geçirdiğiniz saatler, pigment üretimini artırarak cildi kurumaya bırakır. Güneşe çıkmadan önce muhakkak cildinizi koruyucu bir kremle kamufle etmeniz gerekiyor.

14- Parmaklarınızla yüzünüze dokunun; Sabahları uyandığınızda ilk işiniz, yüzük ve orta parmağınızla 2 dakika kadar yüzünüze dokunarak masaj yapın. Burundan başlayıp boynunuza kadar uygulayın. Cildinizin gerginleşmesini sağlayacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER