4.5 C
New York kenti
Çarşamba, Kasım 30, 2022

Kireçlenmeye Bitkisel Destek

Eklem kemiklerinin üzeri kıkırdak ile kaplıdır. Kemikler bu kıkırdakların kaygan yapısı sayesinde, hareket halindeyken birbirlerine sürtünerek aşınmaktan ve dışarıdan gelecek darbelerin zararlarından korunur. Bu kıkırdaklar zamanla incelir ve kaybolur. Kemikler üzerinden koruyucu tabaka kalktığı için eklem kemiklerinde sürtünme ile aşınmalar başlar. Bu aşınma, ağrıya sebep olur. Hareket kısıtlılığı başlar. Eklem kemiklerindeki bu sağlık sorununa kireçlenme denir.

Kireçlenme, ellerde, ayaklarda, boyunda, bel bölgesinde, diz ve kalça kemiklerinde oluşur. Daha çok 45 yaşını aşmış kişilerde meydana gelir. Bunun dışında, güreşçiler, futbolcular, sabit işte çalışanlar, voleybolcular ve şişman kimselerde kireçlenme rahatsızlığı başgösterebilir.

Genetik faktörler, fazla kilo, meslek durumu, romatizmal rahatsızlıklar, eklemlere aşırı yüklenme, fazla egzersiz, hareketsizlik başlıca sebepleri arasında gösterilir.

Merdiven çıkmada zorlanma, çömelme eyleminin yapılamaması gibi kısıtlamalar yaşanır. Fazla hareketliliğin ardından ağrılar oluşur. Hareket esnasında kemiklerden çıtırtı sesleri duyulur. Eklemlerde genelde şişme ve ağrı oluşur.

Kireçlenme rahatsızlığı olan kişiler, aşırı ve ani hereketlerden kaçınmalıdırlar. Kilo vermeli, ağrı oluşmayacak şekilde egzersizler yapmalıdırlar.

Kireçlenme tedavisine destek olacak, ağrı ve acıların kesilmesine yardımcı olacak aşağıdaki bitkisel karışım da hastayı oldukça rahatlatacaktır. Halk arasında kullanılan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir karışımdır.

-Kaynatılmış bir su bardağı klorsuz suyun içine 1,5 yemek kaşığı kurutulmuş çınar ağacı yaprağı atılır.
-1 dakika kadar hafif ateşte kaynatılır.
-Ilıtıp, aç karnına olmak üzere günde 2 kez içilir.
-15 gün hiç ara vermeden uygulanır.
-15 gün tamamlanınca 3 gün ara verilir.
-Kullanmaya başladıktan on gün içinde hastanın ağrısı hafifleyerek daha rahat hareket ettiği görülür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER