10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Kimse Sarhoş Olamayacak

Alkolün yavaş yavaş vücuda verdiği zararları bilmeyen yoktur. Biz bundan bahsetmek istemiyoruz. Konumuz sarhoşluk. Alkolün alındığı andan itibaren gözle görülebilen en büyük etkisi sarhoşluktur. Yani insanın sinir sistemine hakim olamadığı, dengeyi geçici olarak kaybettiği bir durum.

Alkol ilk olarak midede kana karışmaya başlar. Bununla birlikte en yoğun şekilde kana karışma işlemi  ince bağırsaklarda olur. İnce bağırsaklarda kana karıştıktan sonra direkt olarak merkezi sinir hücrelerini etkileyerek mesaj algılamasını yavaşlatır. Eğer içmeye devam ediliyorsa beyindeki denge, konuşma ve görmeden sorumlu sinir merkezi etkilenmeye başlar.

Merkezi sinir sisteminin geçici olarak mesaj algı özelliğinin etkilenmesi sonucu kişi kendisini kontrol edemez hale gelir. Dengeyi sağlayamadığından ayakta durması güçleşir, konuşması ve hareketleri kısıtlanır. Bu duruma sarhoşluk hali denir.

Burada asıl anlatmak istediğimiz nasıl sarhoş olunur değil tabi ki. Sarhoşlukla ilgili bir haberden, bir bilimsel çalışmadan bahsetmek istiyoruz.

Son günlerde gazete manşetlerinde Amerikalı Bilim Adamlarının bir çalışmasına yer veriliyor. Oldukça dikkat çekici. Amerikalı bilim adamları alkolün etkisini hızla azaltacak bir hap üzerinde çalışıyorlarmış. Habere göre, Hapın alkol zehirlenmesinin de çok çabuk tedavi edilmesini sağlayabileceği belirtiliyor.

Çalışmalar, Kaliforniya Üniversitesi Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği bölümünden Profesör Yunfeng Lu ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Biyokimya ve Moleküler Biyoloji bölümünden Profesör Cheng Ji tarafından yürütülüyor.

Deney farelerine yetişkin bir erkeğin 10 bira içmesine denk bir oranda alkol verilerek, iki gruba ayrılmışlar. Birinci grup farelere iki enzimden oluşan ve kandaki alkol oranını hızla azaltan bir kokteyl şırınga edilip, diğer grup farelere uygulama yapılmamış.

Enzim verilen farelerin diğer farelerden 2 saat önce uyandığı ve normal şekilde beslenmeye başladığı gözlemlenmiş. 45 dakika sonra da kandaki promil miktarının %10 oranında azaldığı ve 90 dakika sonra da ilk promil değerlerinin sadece üçte birinin kaldığı ortaya çıkmış. Nature Nanotechnology adlı dergide  yayınlanan bu habere göre, bilim adamları ilerleyen günlerde alkol zehirlenmesine karşı bir hap geliştirmeyi düşünüyorlarmış.

Alkolün etkisini azaltıp, sarhoşluktan kurtaran bu hapın insanlığa ne gibi faydası olur bilinmez ama bizim ülkemizde çok faydalı olacak o kesin. İçip içip birilerini öldürüp ya da zarar verip mahkemelerde sarhoştum hiç bir şey hatırlamıyorum diyenlerden; Kafayı çekip karısına, çoluk çocuğuna hayatı zindan ettikten sonra ayılınca özür dileyenlerden; bilmem kaç promil alkolle direksiyon başına geçip trafik canavarı kesilenlerden  bu memleket kurtulur hiç değilse…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER