10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Kimliğiniz Kaybolur Ya da Çalınırsa

n_fus_c_zdan_Kimliğin kaybedilmesi önemsiz bir ayrıntı gibi dursa da aslında eline geçirenlerin sizin adınıza kötüye kullanması bakımından oldukça önemli. Kimliğini kaybedenlere hayati önem taşıyan bazı hususları hatırlatmak istiyoruz.

Kimliğinizi kaybettiğiyseniz eğer, ”kimliğimi kaybettim. Hükümsüzdür.” ibareli gazete ilanı sizi bazı sorumluluklardan ve göreceğiniz zarardan kurtarmaya yeterli olmayacaktır. Kimliğiniz kullanılarak, sizi sıkıntıya sokacak bir çok resmi işlem yapılabilir. Bu nedenle gazete ilanının yanı sıra yapmanız gereken bazı şeyler var. Kimlik kaybetme, herkesin başına gelebilecek türden bir olay olduğu için, böyle bir durumda ne yapılacağının bilinmesi gerekir.

Kimlik kaybedilmesi durumunda, gazete ilanı ve Emniyete yapılacak olan bildirimi zaten herkes biliyor. Ancak, bunları yapmakla birlikte, yapılacak çok daha önemli bir şey var.

Kimliğinizi kaybettiğinizde derhal Vergi dairesine bildirimde bulunmalısınız. Aksi taktirde, kötü niyetli kişiler sizin adınıza şunları yapabilir;

– Sizin adınıza şirket kurabilirler

– Sizin adınıza kredi çekip ya da başka yöntemlerle borçlanabilirler

– Sizin adınıza sahte fatura (naylon fatura) bastırıp, düzenleyebilirler

– Adınıza cep telefonu alıp kötü amaçlı (şantaj, terör, tehdit vs) kullanabilirler

Bu nedenle kimliğinizi kaybettiğinizde ilk işiniz, bağlı olduğunuz vergi dairesine, yoksa en yakın vergi dairesine kimliğinizi kaybettiğinizi bildirmek olsun.

Kimlik Kaybında Vergi Dairesine nasıl Başvurulur?

– Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu ya da çalındığını belirten dilekçeleriyle birlikte vergi dairesine başvurmaları ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep etmeleri gerekir.

– Vergi mükkellefi olan gerçek kişiler bağlı oldukları vergi dairesine, mükellef olmayanlar ise herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunabilirler.

– Vergi dairesine yapılan başvuru dilekçesine de, T.C. kimlik numarası ile kimlik kaybına dair gazete ilanı ve Emniyet birimlerince düzenlenmiş belge aslının eklenmesi zorunludur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER