19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Kilolu Kadınların Büyük Bir Avantajı Var

sisman-kadinKadınlar kilolu olmaktan hoşlanmazlar. Fit görünsünler, giydikleri yakışsın diye olmadık diyetlere, egzersizlere girişirler. Hatta ömrünü diyetlerle geçiren, yemeden içmeden kesilen kadınların sayısı hiç de az değildir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bilimsel bir çalışma, kadınların fit görünüm anlayışını alt üst edecek kadar önemli. Çünkü, yapılan bu araştırmaya göre uzmanlar, kilolu kadınların zayıf kadınlardan daha çok yaşadığını ortaya çıkardı. Fazla kilolu kadınların zayıf kadınlardan daha uzun bir ömre sahip olduğunu iddia eden bu araştırma, uzmanlar arasında görüş ayrılıklarına neden oldu. BBC’ de yer alan haberin kaynağı ise, Journal of the American Medical Association dergisi.

Araştırma çerçevesinde ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ndeki uzmanların, vücut kitle endeksiyle ölüm oranlarını karşılaştırmak için yaklaşık 2,9 milyon kişiyi içeren 97 çalışmayı incelediği bildirildi.

Araştırma vücut kitle endeksleri 25 ila 30 arasındaki fazla kilolu kişilerin, sağlıklı kiloya sahip kişilere nazaran erken ölme olasılıklarının yüzde 6 oranında az olduğunu gösterdi.

Vücut kitle endeksinde sağlıklı kilo aralığının, 18,5 ila 25 arasında olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, araştırmada, zayıflığın ve aşırı derece obezitenin, yaşam süresini kısalttığı gözlendi.

Bir grup uzman, araştırmanın sonuçlarını, ”zırvalık” olarak değerlendirirken, bazıları ise araştırmanın ”korkunç bir mesaj” verdiği görüşünde.

Fazla kilolu kişilerin daha uzun yaşamalarında, tansiyonlarının kontrol altına alınması gibi tedavilerin ve fazladan kilonun, hastanede tedavi gören çok hasta kişilerin hayatta kalmasına yardımcı olmasının etkilediği sanılıyor.

Söz konusu araştırmayı yapan uzmanlar, araştırma çerçevesinde sadece ölümlerin incelendiğini, sağlıklı geçirilen yıllara bakılmadığını kaydetti.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER