11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Kilo Almanızın 5 Nedeni

Dikkat etmenize rağmen tartıya çıktığınızda memnun edici rakamlarla karşılaşmıyorsanız ve kilo almaya devam ediyorsanız bunun başka bir sebebi vardır. Şunu unutmayın ki, kilo almanın tek sebebi fazla yiyip içmekle alakalı değildir. Diyetinize dikkat ediyor olabilirsiniz ancak buna rağmen kilo almanız devam ediyorsa, kilo almanızın altında başka sebeplerin de yatabileceğini gözardı etmemelisiniz.

İlerleyen yaş, hormonal dengesizlikler ya da herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı kullandığınız reçeteli ilaçların kilo almaya neden olduğunu biliyor muydunuz? Siz kilo vermek ya da kilonuzu korumak adına elinizden geleni yaptığınızı düşünüyor, ancak istediğiniz sonuca bir türlü ulaşamıyorsanız kilo probleminizin sağlık sebeplerine dayalı olabileceğini de hesaba katarak bir uzman kontrolüne başvurmalısınız.

İdeal Kilonuza Ulaşmanıza 5 Engel

– Yaşın ilerlemesi

Yaş ilerlemesi ve bununla birlikte metabolizmanın yavaşlaması ne yazık ki kaçınılmazdır. Yaş ilerledikçe vücut daha fazla egzersize ve daha az yemek yemeğe ihtiyaç duyar. Dikkat edilmediğinde ise kilo alımı başlar. Metabolizmanın çalışması yavaşladığı için yeme içme ve egzersiz alışkanlıklarınıza artık dikkat etmek durumundasınız.

– Belirli besinlerin eksikliği

Vücuttaki D vitamini, magnezyum veya demir eksikliği bağışıklık sistemini bozarak, enerji seviyesini düşürür. Bu durum da metabolizmanın zarar görmesi anlamına gelmektedir. Düşük olan enerjinizi kafein, şeker veya bir takım karbonhidratlar ile telafi etmeye çalışmanız veya kendinizi spor yapmak için güçsüz hissetmeniz mümkündür.

Bu durumda, ıspanak, badem, süt ve güneş ışığı almaya özen göstermelisiniz. D vitaminini doğru dozda almak oldukça önemlidir, çünkü fazlası böbreklerinizde taş oluşumuna sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda doktorunuzun tavsiyesi ile demir desteği almaya da özen göstermek gerekebilir.

– Sindirim sorunları

Bağırsakların az çalışmasına bağlı sindirim sorunları kilo alımına sebep olmaktadır. Normalde yemek yendikten yaklaşık olarak 1 saat sonra bağırsaklar çalışmaya başlar. Günde bir-iki defa tuvalete çıkmak normal sayılır. Eğer düzenli olarak tuvalete çıkılmıyorsa bunun sebebi vücutta yeterince su olmaması, kullanılan bir takım ilaçlar ve lif eksikliği olabilmektedir.

Bunun önüne geçmek için lifli gıdalar tüketmeye ve bol su içmeye özen göstermek gerekmektedir. Eğer bağırsaklardaki tembellik sorunu hala düzelmiyor ise bir uzman doktora görünmek faydalı olacaktır.

– Kullanılan ilaçlar

Kilo alımına sebep olan birçok ilaç bulunmaktadır. Özellikle doğum kontrol hapları, hormon tedavisinde kullanılan hormon ilaçları (tiroid vb.), steroidler, kalp hastalıkları ve kan basıncı ilaçları hatta bazı migren ilaçları bile kilo alımına sebep olabilmektedir. Bazı ilaçlar iştahı etkilerken, bazıları ise metabolizmayı etkileyebilmektedir.

Eğer kullandığınız ilacın vücudunuzu etkilediğini düşünüyorsanız, doktorunuz yan etkisi olmayan alternatif bir çözüm bularak size yardımcı olabilir.

– Depresyon

Birçok anti depresan görevi gören reçeteli ilaç kilo alımına sebep olabilmektedir. Yani, eğer anti depresan ilaç kullanmak durumundaysanız, 5 ile 15 arasında kilo alabileceğinizi unutmayın. Eğer ilaç kullanmıyorsanız ve depresyondaysanız, yine de kilo alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, üzgün veya yalnız hisseden kişilerin daha hızlı şekilde kilo aldığı sonucuna varmıştır. Depresyondaki kişiler daha yağlı ve kalorili yiyecekleri daha sık yeme ve daha az hareket etme eğilimindedir, bu da kilo almalarına sebep olmaktadır.

Depresyonun kilo aldırmasından kaçınmak için, grup terapileri, sosyal çevre ve arkadaşlar ile yapılan aktiviteler ve hobi edinmenin önemli ölçüde olumlu etkileri bulunmaktadır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER