11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Kilo Almadan Sigara Bırakma Yolları

Kilo Almadan Sigara Bırakma Yolları

Kilo almadan sigarayı bırakmak mümkün mü? Uzmanlar, kilo almadan sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu söylüyorlar.

Sigara gibi kötü bir alışkanlığı bıraktıktan sonra, bırakanların bir çoğunda kilo alma eğilimi görülmektedir. Sigara bıraktıktan sonra alınan kilolara sebep olarak, sigaranın iştah kapattığı öne sürülse de aslında meselenin, sigaranın iştah kapatması filan olmadığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor.

Sigarayı bırakanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu kişilerin şekerli ve yağlı besinler tüketmeye yöneldiklerini ortaya koymakla birlikte tiryakilikten sonra alınan kilolar tamamen fazla kaloriden kaynaklanmaktadır. Kan şekerinin düşmesi sigara bırakanlarda sıklıkla görülmekle birlikte yenilen tatlılar da bu alışkanlıktan sonra fazla kilolarla karşılaşmamıza neden olabilir.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için yapılması gerekenleri uzmanlar sıralarken sizlere tavsiyemiz bu metotları eksiksiz olarak denemeniz olacaktır.

Günlük normal 3 öğün olarak gerçekleştirdiğimiz beslenmemizi 5 öğüne çıkarmanız düşünüldüğü gibi kilo almanıza neden olmayacağı gibi aksine sizi atıştırmalardan kurtaracaktır.

Meyve suyunu günlük olarak tüketmeniz C vitamini almanızı, tokluk hissetmenizi ve sigaradan sonra kilo almamanızı sağlayacağından uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Düzenli spor veya egzersiz yapmanız daha kolay nefes almanızı, toksinleri ortadan kaldırmanızı ve ciğerlerinizi temizleyeceği gibi aldığınız kilolardan da bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Sakız çiğneme alışkanlığı bu süreci sizin kolaylıkla atlatmanızı sağlayacağı gibi kilo almanızı da önleyecek uygulamalar arasında yer almaktadır.

Kahve ve alkol alımı sigarayı bırakmanızı engelleyebilecek en büyük düşmanınız olacağı gibi aynı zamanda sağlığınızı tehdit eder ve kilo almanıza neden olurlar. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kilo almamak, formda kalmak ve başarıya ulaşmak için alkol, kahve alışkanlıklarından da vazgeçmeleri gerekecektir.

Sresli durumlardan kaçınmanız, işyerinde veya aile içinde mümkün olduğunca tartışmalara girmemeniz bu dönemde önemli olmakla beraber sigarayı bıraktıktan sonra bu durumlarda gereksiz atıştırma kilo almanıza neden olacaktır.

Yemekten sonra sigara tüttürmek unutulması zor gibi görünen bir zevk olmakla birlikte sigarayı bırakanlara tavsiyemiz yemeklerden sonra oturmamaları ve kendilerini yürüyüşe vermeleridir.

Kilo almadan sigara bırakma yolları adeta yeni bir hayata başlamanızı sağlarken sizlerinde gördüğü gibi sadece kendinizi ufak frenlemelerden geçmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER