9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Kıl Dönmesi Erkeklerin Başına Bela Oluyor

Plonidal Sinüs ya da halk arasındaki adıyla kıl dönmesi rahatsızlığı, kadınlardan ziyade erkeklerde görülmesi nedeniyle daha çok erkek hastalığı olarak bilinir. Her yaştan bir çok erkeğin muzdarip olduğu bu hastalık; hayati tehlike taşımaz. Ancak hastanın hareketini kısıtladığı için yaşam kalitesini düşürür ve iş verimini etkiler. Genellikle cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilir ve nüksetme olasılığı yüksek olan bir rahatsızlıktır.

Kılların deri altına uzaması sonucu deri altında bir kıl kesesi oluşur. Bu kıl kesesi doğuştan var olan birşey değildir. Bu kıl kesesinde kıllar oluşur ve birikmeye, uzamaya başlarlar. Bunun sonucunda kıl diplerinde bakterilerin birikmesi sonucu iltihaplanmalar başgösterir. Kıl dönmesi oluşan bölgede ağrılar ve akıntılar başlar. Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde görülse de nadiren olmak üzere kasık, göbek deliği ve koltuk altlarında da görülebilir.

Kadınlar ilgili bölgeleri kıllardan temizledikleri ve önem verdikleri için kıl dönmesi rahatsızlığı kadınlarda pek görülmez. Uzmanlar hem erkelere hem de kadınlara kıl dönmesi açısından riskli olan bölgeleri ya tüy dökücü kremlerle ya da ağda ile temizlemelerini öneriyorlar.

Erkekler özellikle kuyruk sokumu ve kalça kısmında çıkan tüyleri pek önemsemezler.Bu yüzden özellikle gün boyu oturarak çalışan erkekler oturma pozisyonuna göre kılların deri altında gelişmesine sebep olurlar.

Kuyruk sokumunda oluşan içi iltihaplı yumru, hareketlerde kısıtlılık meydana getirir. Hasta oturup kalkarken, yürürken sıkıntılar yaşar. Hareket sırasında yumruda delinmeler oluşup iltihap akıntısına sebep olur.

Tedaviye başlanmadan önce, hasta bölgedeki iltihapların temizlenmesi gerekir. Tedaviden sonra tekrar nüksetmemesi için, belirtilen bölgelerin temizliğine özen göstermesi çok önemlidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER