6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Kibar Erkekler Evde kalmıyor

marriage_-_hands(1)Erkekler ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre erken evlenen erkeklerin, diğer erkeklerden daha kibar oldukları, yani hoşa gitmeyen alışkanlıkları olmadığı için tercih edildikleri ortaya çıktı…

Araştırma, Michigan State Üniversitesi’ne ait. Üniversitenin eğitim görevlilerinden S. Alexandra Burt, araştırmanın 289 erkek üzerinde yapıldığını bildirdi. Yalnız katılımcı erkeklerin bir özelliği var. Hepsi de ikiz erkeklerden oluşuyor. Araştırmaya katılan 289 adet ikiz erkeğin, 17 yaşından itibaren 29 yaşına kadar olan yaşam süreçlerinin takip edildiği ve bu erkeklerin çoğunun da tek yumurta ikizi olduğu belirtildi.

Yapılan araştırmada, evlenen erkeklerin daha kibar oldukları ve evlendiklerinde daha nazik olma eğilimi gösterdikleri için tercih edildikleri ortaya çıktı.

Araştırma, hoşa gitmeyen özellikleri daha az olan erkeklerin evlenme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, evli erkekler arasında, suç işleme, yalan söyleme, saldırganlık gibi antisosyal kişilik bozukluklarıyla özleştirilen kötü davranışlar gösterenlerde, başları bağlandıktan sonra bu davranışlarının azaldığı da araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlardan.

Burt, erkeklerin, evlendiklerinde daha az antisosyal olduklarına dikkati çekti. Evlenen erkeklerin yaklaşık yüzde 60′ının 17 ila 20 yaşlarında daha az antisosyal davranışlar gösterdikleri, 29 yaşına kadar evlenmeyenlerde bu tür davranışların görülme oranının ortalama olarak yüzde 1.3, bu yaşa kadar evlenenlerde ise bu oranın yüzde 0.8 olduğu belirtildi.

Ayrıca araştırma sonucunda, tek yumurta ikizlerinden evlenmiş olanların, evlenmemiş olanlara göre daha antisosyal olduğu ortaya konuldu.

Araştırma sonuçları ‘Archives of General Psychiatry’ dergisinde yayınlandı…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER