2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Keskin Bir Hafıza İçin Basit Bir Öneri

158997755-thinkstock-unutkanlik-hafiza-mklSık sık unutkanlık sorunu yaşıyor, hatta bazen akşam yediğinizi unutacak kadar ileri gidiyorsanız, şimdiden hafızanızı güçlendirici tedbirler almalısınız. Çünkü, genç yaşlarda yaşadığınız bu ufak tefek hafıza sorunları, ilerleyen yaşlarda başınıza Alzheimer gibi bir illeti musallat edebilir.

Hem hafıza için, hem diğer vücut fonksiyonları için hem de cilt sağlığına oldukça faydalı olan bir yağdan bahsetmek istiyoruz; Omega3…

Omega3 yağı, vücut tarafından üretilmeyen yağlardan olduğu için, dışarıdan takviye etmek suretiyle faydalanmak gerekir. Bu nedenle, hafızanızı hem şimdi güçlendirmek, hem de ileri yaşlara güçlü bir hafızayla ayak basabilmek için bol bol omega3 takviyesi yapmak gerekir. Eğer bol bol balık yiyenlerdenseniz, bol bol omega3 alıyorsunuz demektir. Gelecek yıllar için hafıza sorunlarından korkmanıza gerek yok. Eğer bunu yapmıyorsanız da, hemen başlamanızı tavsiye ederiz.

Yapılan araştırmalar, omega3’ün, Alzheimer, damar tıkanıklığı ve inflamasyon gibi rahatsızlıkların önüne geçtiğini ortaya koymuştur. Ayrıca küçük bir hatırlatma yaparak, omega3’ün ciltte oluşacak olan kırışıklıkları engellediğini de belirtelim.

Kimler Omega3 Almalı?

Yağlı balıktan alacağınız “DHA” olarak bilinen “dokosaheksanoik asit”, beyin sağlığı için hayati önem taşır. DHA, beyin için önemli olan temel yapısal bileşendir ve ileri yaşlarda bilişsel gerilemenin yavaşlamasını sağlarken, bebekler için beynin bilişsel faaliyetlerini artırıcı etki gösterir. Özellikle ileri yaşlardaki yetişkinlerin, hamilelerin ve çocukların omega 3 almaları gerekir.

DHA Takviyesi Ne İşe yarar?

Yeni Zelanda’daki Massey Üniversitesi’nde çalışma yapan beslenme uzmanları, DHA’nın sağlıklı yetişkinler üzerindeki yararlarını araştırdı. Yaşları 18 ile 45 arasında değişen, günlük önerilen dozu almayan yaklaşık 200 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, DHA takviyelerinin beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi ölçüldü. İsimler ve tarihler gibi kısa süreli, aralıklı hafıza ölçümleri yapıldı.

Altı ay boyunca günde 1,16 gram DHA takviyesi alanların (haftada iki ya da üç kez yağlı balık yiyenler de) hafızalarında gelişme kaydedildi. Ancak kadın ve erkeklerin farklı yararlar elde ettikleri görüldü. DHA, kadınlarda aralıklı hafızaya büyük destek sağlarken, hatırlayabildikleri resim ya da kelime sayısı ile hafızalarındaki kesinlik yükseldi. DHA alan erkeklerin hafızası plasebo grubuna göre yüzde 20 hızlandı.

Bu, genç yetişkinler üzerinde DHA kullanarak ilk randomize, plasebo-kontrollü bir çalışma ve sonuçları etkileyiciydi. Araştırmacılara göre, bellekle ilgili bu testler, günlük yaşamda yaygın olan daha karmaşık bilişsel davranışların yapı taşlarıdır. Dolayısıyla bu çalışma DHA’nın tüm yaş gruplarında beyin için önemli olduğunu gösteriyor.

DHA hangi Balıklarda Bulunur?

DHA, somon, ton, gölalası ve kedi balığı gibi yağlık balıklarda oluyor. Uzmanlar, en az haftada bir kez balık yemeyi ya da balık yağı veya vejetaryenler için uygun olan yosun takviyelerini öneriyor.

Günde 1100 ile 2000 miligram arasında omega 3 almak gerektiğini belirten uzmanlar, bu ölçünün yüzde 10 DHA içerdiğini belirtiyor.

Uzmanlara göre ortalama bir kişi, normalde yediğinin dört misli daha fazla balık tüketerek önerilen miktara ulaşabilir. Dolayısıyla hafızanızı keskinleştirmek istiyorsanız yeni beslenme planınızı hayata geçirmelisiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER