10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Kepekten kurtulun!

Kepek bilinenin aksine saçla ilgili değil ciltle ilgili bir problemdir. Saçlarda görünen beyaz tanecikler (ki bazen tanecik değil büyük dokular halinde olabiliyor) aslında saçlı derideki döküntüdür. Çok fazla kuruyan saç derisi parçalanmaya başlar ve bizim kepek dediğimiz rahatsız edici tanecikler ortaya çıkar.

Kepek sorunu kolayca çözülebilecek bir sorundur ancak zaman ve sabır ister. Marketlerde bulunan kepek şampuanları bir işe yaramıyorsa (Satışın devamını sağlamak adına bu şampuanlar genelde deriyi az iyileştirir. Kepek azalır ancak tamamen yok olmaz) eczanelerde ilaç olarak satılan şampuan ve serumları deneyebilirsiniz. Ancak bunlar da çoğu zaman deriyi tamir ederken saça zarar verirler. Dolayısıyla kepek sorununuzu çözmek isterken saçlarınız da sağlam kalsın diye birçok yan ürün kullanmanız gerekebilir.

Kepekten kurtulmak için deneyebileceğiniz doğa kürler olduğu gibi banyo rutininizde de birkaç değişiklik yaparsanız farkı göreceksiniz. Öncelikle çok sıcak suda yıkanmaktan kaçınmanız gerekir. Sıcak su deriyi kurutur. Zaten kuru ve parçalanmakta olan deriyi daha da kurutmamak gerekir.

Saçlarınızı masaj yaparak her gün, en kötü 2 günde bir yıkamanız gerekir. Masaj başınızın ölü deriden arınmasına yardımcı olacaktır.

Sık sık şampuan değiştirmez ve uzun süre aynı saç bakım ürünlerini kullanırsanız saçınız da saç deriniz de daha iyi korunacaktır. Sürekli yeni bir ürün denemek saç derinizin ve saçınızın sürekli yeni bir maddeye adapte olmaya çalışması anlamına gelir. Bu şekilde saçınızın yapısını bozabileceğiniz gibi cildinize de zarar verebilirsiniz. Örneğin ellerle başı benzetmek gerekirse; her gün farklı içerikli bir el kremi kullanırsanız kremin herhangi bir faydasını görmezsiniz ve hatta birbirine reaksiyon gösteren maddeler yüzünden ellerinizde çatlamalara sebep olabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızda yumuşamalar ya da sararmalar meydana gelebilir. Saç ve tırnak keratin barındırır ve yapısal olarak birbirine çok benzer. Nasıl ki elleriniz için size zarar verebilecek çeşit çeşit ürün kullanmıyorsanız saçınız ve saç deriniz için de kullanmamalısınız.

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir yöntemden daha bahsedebiliriz: Nemlendirici krem uygulaması. Ancak burada kullandığınız ürüne ve uygulama yöntemine çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuzda kullandığınız bir nemlendirici kremi banyodan yarım saat kadar önce saçlı deriye de uygulayabilirsiniz ve böylece rutin kullanımda derinin kurumasını ve dökülmesini önlemiş olursunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kullandığınız ürünün yağ değil su bazlı bir ürün olmasıdır. Saç derisindeki yağlanma suyun derinin içine girmesini önler ve dolayısıyla kepek önleyici ürünlerin çoğunda saçtaki yağı alan ve saçı aşırı kurutan kimyasallar bulunur. Eğer saç derinize yağ bazlı bir krem uygularsanız bu kepek sorununuzun daha da artmasına ve saçlarınızda aşırı yağlanmaya sebep olabilir. Ancak su bazlı nemlendirici bir kremi sadece saç diplerine masaj yaparak uyguladığınızda saç derinizin kuruyup çatlamasının önüne geçebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER