2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Kepek Ekmeği Yararlı mı Zararlı mı?

Kepek ekmeği, gerek sağlıklı beslenme maksadıyla, gerekse yapılan diyetlere faydası olsun diye son zamanlarda toplumumuzda en çok tercih edilen ekmek türü oldu. Kepek ekmeğinin bu kadar çok tüketilmesi; ”Kepek ekmeği gerçekten faydalı mıdır?”  ”Zararları var mıdır?” gibi soruları da akıllara getirmeye başladı.

Kepek ekmeği tüketirken, bir kaç ayrıntının bilinmesi, ona göre tüketilmesi gerekiyor aslında.

Sürekli olarak kepek ekmeği kullanan bir çok kişide; iştah kaybı, kendini halsiz ve yorgun hissetme, üşüme hissi, saçlarda dökülme, bağırsakların gereğinden fazla çalışması gibi rahatsızlıklar görülür. Tüm bunların sebebi demir eksikliğidir. Kepek ekmeği içinde bulunan tahıllar, demir emilim oranını düşürdüğü için yenilen gıda maddelerindeki demir mineralini vücut yeterince alamadığından demir eksikliği oluşmaktadır.

Demir, kan yapımındaki en önemli organik madde olduğundan eksikliği kansızlığa yol açar. Yukarıda belirtilen şikayetler de kansızlık belirtisidir.

Kansızlık sorunu oluşmaması açısından diyetisyenler bazı önerilerde bulunuyorlar. Öncelikle, sürekli kepekli ekmek tüketmek yerine 3-4 günde bir çavdar, tam buğday, beyaz ekmek olarak değişik ekmekler tüketmeyi tavsiye ediyorlar. Bu sayede bünyenin tek bir ekmeğe alışmak yerine, her değişiklikte yeni ekmeğe adapte olmaya çalışırken daha çabuk kilo verilebileceğinin altını çiziyorlar.

Ayrıca, sürekli kabızlık sorunu çekenlere, tam buğday, çavdar ve kepek ekmeğini değişikli olarak tüketmelerini öneriyorlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER