10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Kendinize Söylemeniz Gereken 7 Şey

Kararlılık ve başarı yolunun pozitif düşünceden geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Gün boyu enerjik olabilmek, yaptığımız işte motivasyonu ayakta tutabilmek için kendimize telkin etmemiz gereken bazı şeyler var.

Bazı zamanlar stresten kaynaklı olarak ümitsizlik, yenilmişlik ve ezilmişlik hissetmemiz doğaldır. Ancak bu olumsuz duygulara yenilerek her şeyden vazgeçmek yerine, kendi kendimizi tekrar hayata motive etmemiz mümkün. Bu da ancak kendimize bazı telkinlerde bulunmakla olur.

Gün boyunca karşınıza nasıl bir olumsuzluk çıkarsa çıksın, kendinize söyleyeceğiniz şeyleri hatırladığınız zaman tekrar dünyayı fethedecek gücü içinizde bulabilirsiniz! Karşınıza negatif insanlar ya da durumlar çıktığında kendinize telkin edeceğiniz pozitif düşüncelerin ne kadar etkili ve güçlü olduğunu göreceksiniz!

– Gerekli her şeye sahibim!

Bugünü atlatmak için gereken her şeye sahibim! Terfi edeceksiniz ya da evde ailenizle ilgili problemleriniz var, veya bugün kendinizi kötü hissediyorsunuz ve pes etmeye hazırsınız. Sabah uyandığınızda kendinize, bugünü atlatmak için gereken her şeye sahip olduğunuzu söyleyin ve karşınıza çıkan görevleri başarıyla yerine getirin. Sakin olun ve düşüncelerinizi basit adımları başarmaya odaklayın.

– Yeterince iyiyim!

Kendinize söylemeniz gereken diğer önemli şey ise karşınıza çıkacak en iyi fırsatlar ve yeni mücadeleler için hazır ve yeterli olduğunuz. Başkalarının ne kadar şanslı ve hayatta ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğundan bahsetmek yerine kendinizin ne kadar şanslı ve ayrıcalıklı olduğunu düşünmeye başlayın. Düşünce sisteminizde yapacağınız en ufak bir değişiklik tüm hayatınızı etkileyecektir. Hayalini kurduğunuz hayat için en güzel fırsatlar karşınıza çıkacaktır ve siz en iyisini hakkediyorsunuz!

– İçgüdülerinize güvenin!

Hayatımız boyunca birçok defa içimize sinmeyen, bazı kararlar vermişizdir. İçimize sinmeyen bu kararları çoğu zaman başkalarının fikirlerini, parasal durumları, bize çabuk başarı sağlayacak fırsatları ve başkalarının üzerimizde oluşturduğu baskıları düşünerek verdik. O günlerde bu nedenler sizin için önemli görünse de, içten içe sizi rahatsız eden bir karar verdiğinizde zamanla aslında ne kadar önemsiz olduklarını anlayacaksınız. İçgüdüleriniz size sezgilerinizin bir konu hakkında ne söylediğini anlatan en yakın arkadaşınızdır. Ve eğer kendinize odaklanıp içgüdülerinizi dinlerseniz, hiç bir zaman pişman olmazsınız.

– Vücudunuza iyi bakın!

Birçoğumuz gibi siz de çok yoğun bir programa sahipseniz, bazen öğünleri atladığınız ya da yemek yemeyi bile unuttuğunuz günler oluyordur. Düzensiz beslenmeniz belinizin incelmesine yardım etse bile sizi enerjisiz bırakır. İyi beslenmediğinizde kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceğiniz gibi işlerinizi halledecek güce de sahip olamazsınız. Sabahları kendinize vakit ayırın ve kahvaltı edin. Kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedeceksiniz!

– Ben en iyisini hakkediyorum!

Bu cümle hayatınızı değiştirebilir! Sağlıksız beslenme alışkanlığınız aslında daha iyisini hakketmediğinizi düşünmenizden kaynaklanıyor. Gün boyu süren sağlıksız beslenme, ıvır zıvır atıştırmalarından sonra kendinize daha iyisini hakkettiğinizi söyleyin. Enerji dolu, zinde, güçlü ve canlı hissetmeyi hakkediyorsunuz! Bunu inanarak söylediğiniz dakikadan itibaren tüm hayatınız değişecek ve bir daha eski alışkanlıklarınıza dönmek istemeyeceksiniz. En iyisini hak ettiğiniz şey sadece kaliteli bir beslenme alışkanlığı değil, iyi bir ilişki, iş, aile hayatı ya da size etki eden herhangi bir şey olabilir. Bunu her gün tekrar edin ve en iyisine ulaşın.

– Keşfetmeye açık olun!

Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsat. Günlük iş temponuzun ve ajandanızın altında ezilip hayatınızı bir kenara atmayın. İşe giderken her sabah gittiğiniz yoldan değil de başka bir yoldan gidin, kahvenizi başka bir kahveciden alın ya da yeni bir çeşit deneyin. Evdeyseniz yeni bir yemek tarifi deneyebilir, yeni bir hobi edinebilir yada hiç bilmediğiniz ama hep merak ettiğiniz bir sporu yada konuyu araştırabilirsiniz. Her gün yeni keşifler yapmak ve sevdiğiniz şeylerle uğraşmak için harika bir gündür.

– Kendinize zaman ayırın!

Sabahları erkenden uyanıyor, yatağa ancak geç saatlerde gidiyorsunuz ve yorgunluktan ölüyorsunuz. Kendinize bakın! Hiç bir makyaj malzemesi, vitamin yada enerji içeceği dinlendirici bir gece uykusunun yerini tutamaz.

8-9 saatlik bir uykudan sonra yataktan kalktığınızda kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz. Kendinize dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Gün içinde bunaldığınız anlarda beş dakikalık kısa aralar verebilir, imkanınız varsa küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Ofis ortamından kurtulup sokağa çıkmak beş dakika için bile olsa size iyi gelecektir.

Kendinize kaliteli vakit ayırmanız, iş performansınız için de çok önemli. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız önce kendinize vakit ayırın!

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER