11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Kendini Yenileyebilen Organlarımız

Kendini-yenileyebilen-organlarimiz--kalp-anatomisi-yapisi Organlarımızın kendini yenilediğini biliyor musunuz? Ya da hangi organlarımızın kendini yenilediğini duymuş muydunuz? Evet vücudumuzdaki bazı organlarımız kendini yenileme özelliğine sahip ve biz kaç yaşında olursak olalım, organlarımızın çoğu kendilerini sürekli yenilediği için on yaşında altında bulunuyor.

Yüzyıllar boyunca, organlarımızın bizimle birlikte yaşlandığı düşünülmüş olup bu fikir benimsense de, bilim adamlarının son yıllarda yaptıkları çalışmalar, ezber bozarak, aslında bazı organlarımızın kendilerini yenilediğini ve kişi ne kadar yaşlı olsa da bu organların on yaşında altında bulunduğunu ortaya  çıkardı.

Bilim adamlarının bu çalışmaları, vücut yaşlanma sürecini de aydınlatmış oldu. Çalışma sonuçlarına göre, göz ve beyin hariç vücuttaki tüm organlar kendilerini yenileyebiliyor ve vücudumuz on yaşın altında kalmayı başarabiliyor.

İngiltere’de yayınlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre bu durumun nedeni, hücrelerin yenilenmesi yani eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması olarak açıklanıyor. Ancak bu kalıcı gençlik durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil. Beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor.

– GÖZLER YENİLENMİYOR; Gözler, kornea tabakası haricinde kendini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor. Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.

– AKCİĞER KENDİSİNİ 1 YILDA YENİLİYOR; Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine, sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında…

– KARACİĞER KENDİSİNİ 6 AYDA YENİLİYOR; Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri. İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay.

– DİL KENDİSİNİ 10 GÜNDE YENİLİYOR; Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor. Bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.

– İSKELET SİSTEMİ KENDİSİNİ 10 YILDA YENİLİYOR; İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri. Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor.

– BAĞIRSAK KENDİSİNİ 2-5 GÜNDE YENİLİYOR; Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. Frisen bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.

– MİDE DUVARI KENDİSİNİ 3-5 GÜNDE YENİLİYOR; Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü’nden Jonas Frisen, hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı. Ancak nikotin, hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.

– SAÇLAR KENDİSİNİ 3-6 YILDA YENİLİYOR; Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor. Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor.

– KALP KENDİNİ 20 YILDA YENİLİYOR; Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı. Ancak New York Üniversitesi’nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.

– BEYİNDE; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücreler, tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibi, yaşlanmaya karşı direnemiyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER