11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

PRP Yöntemiyle Kendi Kanınla Gençleş

cilt_g_zelli_iDaima daha genç ve daha güzel görünmek bütün kadınların ortak isteğidir. Bir çok kadın, genç ve güzel kalabilmek için farklı yöntemlere başvurmaktadır. Güzelliklerine güzellik katacak her yöntemi deneyen kadınlar, bundan sonra daha farklı yeni bir yöntemle güzelleşecekler. Yeni yöntemin adı PRP. PRP yöntemi kadınların kendi kanlarıyla güzelleşebilecekleri bir yöntem…

Güzellik alanında her geçen gün elde edilen buluşlara bir yenisi daha ekleniyor. Kadınların güzellikleine güzellik katmak için çaba harcayan uzmanların son buluşu ise PRP yöntemi. ”Kendi kanınla güzelleş” sloganıyla ortaya çıkan PRP yöntemi, son zamanlarda ünlülelerin tercih ettiği bir yöntem. Ancak iddialı sloganına bakılırsa ilerleyen zamanlarda diğer kadınlar arasında da popüler güzelleşme ve gençleşme yöntemi olacağa benzer.

PRP Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Vücut ağırlığımızın 1/3’ünü oluşturan kan, hayati önem taşıyan bir sıvı olarak damarlarımızda dolaşır. Plazma ise, kanın hücresel elemanları dışında kalan sıvı kısmıdır. Plazmanın görevi ise, elementler, karbonhidratlar, aminoasitler gibi önemli maddeleri dokulara taşımaktır.  Kandaki önemli hücrelerden biri trombosittir (platelet). Tromboistlerin temel görevi; damar bütünlüğü bozulduğunda kanamayı durdurmak ve iyileşmeyi başlatmaktır. Trombositler içinde pek çok büyüme faktörleri ve sitokinler içerir.

Trombositler bu özellikleri nedeniyle yaraların iyileşmesini sağlar. Trombositlerin bu faydaları fark edildiğinden bu yana tıp alanında pek çok şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hasarlı dokuların normale dönmesini sağlamak için kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

FDA onaylı bir tedavi protokolü olan PRP ile, hastanın kendisinden alınan bir miktar kan (8 -10 cc) özel bir işlemden geçirilerek hastanın hasarlı bölgelerine enjekte edilir. Kana uygulanan işlem ile elde edilen plazmadaki trombosit yoğunluğu 2 – 8 kat arttırılarak hasarlı olan dokuların iyileşmesi sağlanır.

PRP hangi alanlarda kullanılır?
PRP, iyileşmeyen yaralarda, ortopedik sorunlarda, vasküler problemlerde, diş hekimliğinde ve estetik amaçlı kullanılır.

Estetik amaçla; yüzde ince ve derin kırışıklıkların olduğu bölgelerde, izlerde, çatlaklarda, saç dökülmesinde, cilt tonunu sıkılaştırmada, dekolte, kol, el yaşlanma izlerini azaltmada kullanılabilen bir yöntemdir.

PRP estetik amaçla tek başına kullanıldığı gibi, eş zamanlı olarak kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer peelingle beraber iyileşmeyi desteklemek ve daha iyi sonuç almak için de kullanılabilir.

PRP nasıl uygulanır?
PRP 2 hafta arayla 3 – 4 seans olarak uygulanır. 10 – 12 ayda bir tekrarlanabilir. Uygulama seansları ortalama 30 dakika kadar sürer. PRP dolgu maddesi gibi derin kırışıklıklara verilebildiği gibi, mezoterapi olarak veya maske olarak da kullanılabilir.

Kimlere uygulanır?
Her yaş grubuna ve cinsiyete uygulanabilir. Kanser hastalarında, trombosit sayısı düşüklüğü olduğunda uygulanamaz.

PRP’nin yan etkileri var mıdır?
Otolog yani hastanın kendisine ait olduğundan bir yan etki görülmez. Yabancı bir madde kullanılmadan kişinin kendi kanından olduğu için alerji ve diğer reaksiyonların görülme olasılığı yoktur. Sadece uygulama bölgesinde enjeksiyona bağlı hafif bir ağrı ve morluk olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER