19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Kas Erkeklerde Ömrü Uzatıyor

kızlar-kaslı-vücut-sever-mi-sevmez-mi-sorunsalı_479390Dikkat çekici olduğunu ve yakıştığını düşündükleri için, günümüz erkeklerinin bir çoğu kas yapmak için spor yapıyorlar. Haksız da sayılmazlar. Kaslı erkekler, kadınlar arasında oldukça revaçta. Bu nedenle kaslı erkekler, kaslı vücutlarıyla etrafta sükse yapıp, epey ilgi görüyorlar.

Erkekler kas yapmayı ilgi çekmek için isteseler de, kas yapmanın erkek sağlığı açısından çok farklı bir önemi olduğu ortaya çıktı. Bu haber erkekleri ilgilendiriyor ve kas yapan erkeklerin estetik olarak avantaj kazandıkları gibi sağlıkları açısından da diğer erkeklere fark atabilecekleri sonucu ortaya çıkıyor. Yani kas yapmak erkekler için bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey.

İsveçli bilim adamlarının geçtiğimiz günlerde kaslı erkekler hususunda yaptıkları bir araştırmadan bahsetmek istiyoruz.

İsveçli bilim adamları, 1 milyondan fazla genç erkeğin katılımıyla yapılan ve 24 yıl süren araştırmada, düşük kas gücü, zayıf bacak ve kol kaslarına sahip erkeklerin erken ölüm risklerinin daha fazla olduğunu buldu.

“British Medical Journal (BMJ)” dergisinde yayımlanan araştırmada, kas gücünün genel sağlığı yansıttığını belirten araştırmacılar, sonuçların vücut geliştirme sporunun ömrü uzattığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğini de ifade etti.

Kas gücü ortalamanın üzerinde olan genç erkeklerin, herhangi bir sebepten ya da kalp ve damar hastalıklarından dolayı erken ölüm olasılıklarının yüzde 20 ile yüzde 35 oranında daha düşük olduğu belirtildi.

Şizofreni, depresyon gibi ruhsal bozukluklar gösterme riskleri de yüzde 65 oranında daha düşük olduğu tespit edilen kaslı genç erkekler, yüzde 20-30 daha az intihar olasılığı taşıyor.

Araştırma, 50’li yaşlardan önce ölme riskinin en yüksek grubun, en düşük kas gücü seviyesine sahip genç erkeklerden oluştuğunu gösterdi.

Zayıf ve şişman erkekler üzerinde yapılan çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edildi. Yapılı erkeklerin, ortalama kilonun üzerine çıkmaları durumunda bile kas gücü düşük olanlara oranla daha uzun yaşadıkları belirlendi.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER