7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

karpuz-cekirdeginin-faydalariKarpuz çekirdeklerinin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Karpuz çekirdekleri, karpuzla birlikte dişlerle kırılarak yenildiğinde, içerdiği cucurbocitsin sayesinde vücuda ek faydalar sağlıyor.

Düşük kalorisi ve serinletici özelliği sayesinde yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuz, aynı zamanda içeriğindeki B, B1, B6, betakarotenler, A ve C vitaminleri sayesinde de vücudu hastalıklara karşı korur. Kalp hastalıkları, görme bozuklukları, prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri gibi hastalıklara karşı vücuda kalkan görevi görür. Sulu bir meyve olmasından kaynaklı olarak böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Yüksek oranda lif içeriği sayesinde kabızlığın önüne geçer. Vücuda enerji ve zindelik kazandırır.

Ancak uzmanlar, karpuzdan daha fazla fayda sağlamak istiyorsak çekirdekleriyle birlikte tüketmemizi öneriyorlar. Karpuz çekirdekleri, içeriğindeki cucurbocitsin maddesi sayesinde kan basıncını düşürerek tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Karpuz çekirdeğinin, karpuzla birlikte dişlerle kırılarak tüketilmesinin vücuda daha çok fayda sağlayacağı yine uzmanlarca belirtiliyor.

Karpuzun özellikle de koyu çekirdekleri tüketilmelidir. İster karpuzu yerken çekirdekleriyle birlikte tüketin isterseniz de karpuz çekirdeğini kuruyemiş olarak. Ancak karpuz yerken çekirdekleriyle birlikte tüketmek daha pratik bir yoldur. Olgun, koyu renkli çekirdeklere sahip olan karpuzların sağlık açısından büyük faydaları bulunmaktadır.

Uzmanlar hem karpuzun hem de karpuz çekirdeğinin faydalarından yararlanmak isteyenlere birde öneride bulunuyorlar. Uzmanların önerisi, karpuzu aç karnına tüketmektir. Çünkü yemeklerin hemen ardından tüketilen karpuz hazımsızlığa yol açacak ve vücutta şişkinlik yapacaktır. Bu nedenle karpuzu aç karnına yemeli ve yerken de çekirdeklerini kırarak yutmaya dikkat etmelisiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER