23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Karizmatik Erkeklerin Ortak Özellikleri

karizmatik-insanBazı erkekler, konuşmaları, davranışları, kültürleriyle çevrelerindeki insanları etkilemeyi başarırlar. Konuştukları dinlenir, insanlar onlardan etkilenir ve arkadaş gruplarını yönlendirmeyi başarırlar. Bu tür erkeklere genel adıyla söylemek gerekirse karizmatik erkek diyoruz. Kolayca insanları etkileyebilen, konuştuğunda ağzının içine baktırtan, yokluğunda aranan türden bir erkek olmak her erkeğin en büyük hayalidir. Çünkü kızlar da genelde bu tür erkeklerin çevresinde pervane olur. Girdikleri her ortamda bütün ilgi üzerlerinde olur.

Karizmatik erkek olma özelliği bazı erkeklerde doğuştan var olsa da sonradan da kazanılabilir. Bir erkeğin kendini geliştirerek karizmatik bir erkek olması imkansız bir şey değildir. Peki nasıl karizmatik bir erkek olunur? Karizmatik erkeklerin özellikleri nelerdir? Karizmatik bir erkek olmak için ne yapmak gerekir?

1.Aktif ve iyi bir dinleyici olun

Durmadan konuşan ve genellikle kendisinden bahsetmeyi seven insanlar genel olarak çok fazla sevilmezler. Karizmatik kişiler insanlarla göz kontağı kurmayı, yerinde ve zamanında sorular sormayı ve karşısındakinin ne söylediğini gerçekten önemsediğini belli etmeyi iyi bilirler.

Yalnızca önemli bir şey söyleyeceğinizde ve konuyla ilgili gerçekten ilgi çekebilecek bir noktaya değineceğinizde konuşun. Konuşma sırasında asla telefonunuzla oynamayın. Emin olun Twitter’da ya da Instagram’da hayati bir mesele yok. Arkadaşlarınızın fotoğraflarına bakmayı biraz erteleyebilirsiniz öyle değil mi?

2. Egonuzdan kurtulun

Yalnızca kendinizden bahsetmeniz ya da çevrenizdeki insanlara karşı dominant bir tutum sergilemeniz, etrafınızda olmasını istediğiniz kaliteli insanlarda iticilik yaratabilir. Sosyal hayatında başarılı olan insanlar, kendilerini övmekten daima kaçınırlar ve iyi olduklarını yaptıkları işlerle göstermeyi severler.

3. Herkesten öğrenebileceğiniz bir şeyler olduğu gerçeğini kabul edin

Tanıştığınız her yeni insan size mutlaka bilmediğiniz bir şeyler öğretecektir. Vasıfsız bir işçi de olsa, yüksek mevkideki bir plaza çalışanı da olsa tanıştığınız her insana aynı ölçüde saygı duymaya çalışın.

İnsanları bulundukları mevkilere göre değil, yaptıkları işlerin başarısına göre değerlendirmeniz; insancıl ve mütevazı yönünüzü göstermenin en önemli yollarındandır ve birçok insanın takdirini kazanmanızı sağlar.

4. Daima pozitif olun

Karizmatik insanlar olaylara pozitif bir açıdan nasıl yaklaşacaklarını bilirler ve bu davranışlarını çevrelerindeki insanlara da yansıtırlar. Pozitif olmak genelde özgüveninizin yüksek olmasıyla bağdaştırılan bir özelliktir. Olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşabilmeniz her türlü durumla kolayca baş edebileceğiniz imajını verir.

Pozitif görünmenin en önemli göstergesi gülümsemektir. Gülümsemek, kötü bir durumda olsanız bile beyninize mutluluk sinyalleri göndererek mutlu olmanıza yardımcı olur.

5. Dedikodudan uzak durun

Başka insanlarla iletişim kurmanın en kolay ve kısa yolu gibi gözükse de, dedikodu yapmak ve başkalarının arkasından konuşmak karşınızdaki insanda negatif bir izlenim bırakır. Aksine, dedikodu yapılan bir ortamda konuyu değiştirmeyi ve rahatsız olduğunuzu belli etmeyi denemelisiniz. İnsanlar bu davranışınızı fark edecektir ve sizi güvenilir, saygılı bir insan olarak hatırlayacaklardır.

6. İyi bir konuşmacı olun

Karizmatik insanlar genelde eğlenceli, ilgi ve dikkat çekici konuşmalar yapan insanlardır. İlgi çekici, farklı konulardan bahsedilmesi herkesin hoşuna gider. Eğer bu konu kendinizle ilgili utanç dolu bir deneyimse, daha da ilgi çekici olacaktır.

7. Ne konuştuğunuza dikkat edin

Bir konu hakkında fikrinizi belirtirken iki kez düşünün. Kararlı olduğunuzu göstermeniz ve söylediklerinizin mantıklı olması her zaman kararsız bir görüntü çizmekten iyidir. Her zaman söylediklerinizin arkasında durmaya ve kendinizden emin görünmeye çalışın. Bu özellikler sizin çok fazla önemsemediğiniz ancak dışarıya ne kadar lider ruhlu ve özgüven dolu olduğunuzu gösteren şeylerdir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER