7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Kara Dutun Faydaları

kara_dutKara dut, hem muhteşem lezzeti, hem de görüntüsüyle vazgeçemediğimiz yaz meyvelerindendir. İçeriğinde B1, B2 ve C vitaminleri ile bol miktarda demir ve kalsiyum ihtiva etmektedir. Bu nedenle kara dut, İçeriğindeki bu vitamin ve mineraller sayesinde de sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir.

Kara dutun bilinen en iyi faydası bağırsak kurtlarını düşürmesidir. Eğer bağırsak kurtlarından muzdaripseniz, sabahları aç karnına bir çay bardağı kadar olgunlaşmış kara dut tüketmeniz yeterli. Bu rahatsızlığınızdan kurtulana kadar, her gün sabah devam edildiği taktirde gün boyunca kurtların boşaltım sistemi kanalıyla atıldığına tanık olursunuz.

Kara dutun bir başka faydası da yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahip olması. Özellikle içeriğindeki C vitamini sayesinde cilde çok faydalıdır ve cildin geç kırışmasını sağlar.

Kalsiyumdan bahsedince kemiklerin akla gelmemesi mümkün değildir. Kara dut zengin kalsiyum içeriği ile kemik sağlığı açısından da çok önemlidir.

Bağışıklı sistemini güçlendirerek, vücudu hastalıklara karşı korur.

Kara dut tam bir enerji kaynağıdır. Gün boyu kendisini yorgun hissedenler, fiziksel aktivite esnasında yorgun düşenler günde küçük bir çorba kasesi kadar tükettikleri taktirde yorgunluk ve bitkinlikten kurtulurlar.

Kara dut kabızlığa iyi gelir. Olgunlaşmış kara dut aç karnına tüketildiğinde, bağırsakları çalıştırıcı özelliği sayesinde, kabızlığı giderir.

Uyarı- Olgunlaşmamış kara dut tüketmek kabızlığa sebep olacağından, tüketirken olgun kara dut seçilmesi gerekir.

Kullanımı Hakkında Bir Kaç Öneri

– Katı meyve sıkacağında kara dutun suyunu çıkarıp, bu suyu bekletmeden yüzüne sürerek kuruyuncaya kadar beklettikten sonra saf suyla duruladığınız ve bu uygulamayı haftada bir kaç tekrarladığınız taktirde, yüzünüze doğal botoks görevi görecek ve oluşmuş çizgilerin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

– Kara dut yapraklarını suda kaynatıp, soğuduktan sonra bu suyla ağzınıza gargara yapmanız diş eti hastalıkları ile ağız yaralarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER