10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

5752Kansızlık bir hastalık değildir. Bir rahatsızlık veya sağlık durumu olarak değerlendirilebilir. Ancak, kansızlık bir hastalık olmamakla birlikte, vücudu hastalıklara açık hale getiren ve mücadele edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Günümüzde kansızlık en sık rastlanılan sağlık şikayetlerinden bir tanesidir. Araştırma raporlarına göre, her üç kişiden biri kansızlık sorunuyla karşı karşıya. Kansızlıktan en çok şikayet edenler ise, orta yaştaki kadınlar ve gençlerdir. Kadınlarda görülmesinin en önemli nedeni ise, adet kanamalarıyla ortaya çıkan demir eksikliğidir. Kansızlık, genetiksel olarak da ortaya çıkabileceği gibi, yetersiz beslenme sonucu da ortaya çıkabilir.

Kansızlık Belirtileri

– Yüzün solgun olması
– Sürekli olarak kronik uykusuzluk hali
– Halsizlik, sürekli yorgunluk ve çabuk yorulma
– Dudaklarda morarma
– Sinirlilik ve asabiyet halleri
– Nefes darlığı şikayetleri
– El ve ayaklarda karıncalanmalar
– Göğüs ağrısı
– Demir eksikliğine bağlı olarak metabolizmada yavaşlama
– Ağız içi ve gözaltı morarmaları

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlık demir eksikliğinden kaynaklanan bir şikayet olduğu için, vücuttaki demir ve C vitamini ihtiyacını karşılayacak olan besinlerle ya da demir emilimini sağlayacak olan yiyecekler ve besinlerle beslenmek gerekir. Kansızlığa iyi gelen besin maddeleri olarak, pekmez, yulaf, pırasa, soya sütü, çiğ sebzeler, karnıbahar, kerevizi sayabiliriz.

Yumurta, kırmızı et, karaciğer, kuru baklagiller, roka, domates, tere, kuru yemi ve süt de sayılabilir. Pırasanın çiğ olarak yenmesi kan yapıcı etki gösterir. Bunların yanı sıra, C ve B12 vitamini ile demir yönünden zengin gıdalar tüketmek gerekir.

Polen, arı sütü ve bal da kansızlığa iyi gelen hayvansal gıdalardandır. Dut, üzüm pekmezi, ahududu, karadut, çilek, böğürtlen reçeli gibi kırmızı renk bakımından zengin mevelerin reçel ve pekmezleri, kırmızı turp, kırmızı lahana gibi sebzeler de kansızlığa kesin çözüm olabilme kapasitesine sahip gıdalar olarak hatırda tutulmalıdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER