-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Kansere Çare Bulunmasına Yardım Etmek İster misiniz?

Bugünkü yazımızda, oturduğunuz yerden dünyanın en büyük kanser araştırmasına nasıl yardımcı olabileceğinizden bahsedeceğiz. Bir bilim adamı veya bir dahi olmanıza da gerek yok. Üstelik bu internette gördüğünüz safsata kanser haberleri veya küçük klinik çalışma haberlerinden de değil. Dünyanın en büyük kanser araştırması BOINC üzerinden [email protected] projesi ile yürütülmekte. Üstelik bu proje bir ilaç firmasının projesi değil, tüm sonuçların ve hasaplamarın dünyanın her tarafındaki bilim insanlarına açık olduğu şeffaf bir proje.

Tamam da kanserin ilacını ben nasıl bulacağım saçmalamayın dediğinize eminim. Bunu aslında siz değil, sizin sahip olduğunuz bilgisayarlar yapacak. Tek yapmanız gereken dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Berkeley Üniversity’nin geliştirmiş olduğu BOINC isimli programı bilgisayarınıza yüklemek ve bilgisyarınızın hesaplama gücünü kanser araştırmasına bağışlamak. BOINC bilgisayarınıza arka plandan bilimsel problemler indirecek ve bilgisayarınız açıkken arkadan bir yandan bu problemleri çözüp, çözümlerini gönderecek.

BOINC şu anda yaklaşık 480bin bilgisayarda kurulu ve 30 kadar projeye hesaplama gücü sağlıyor. Bunların en büyüklerinden ve başlıkta da bahsettiğimiz kanser araştırma projesi ise [email protected]

BOINC Kullanımı

İlk olarak BOINC’in resmî sitesinden yazılım indirilir ve bilgisayara kurulur.

Program çalıştırılır ve “Proje Ekle” düğmesi ile yeni proje eklenir. Tüm projelerin listesini şu adresten görebilirsiniz: BOINC Projeleri Bizim bu yazımızda bahsettiğimiz proje ise [email protected] Eğer açılan ekrandan [email protected]’u seçerseniz artık bilgisayarınız kanser araştırmalarına katılmaya başlayacak.

Proje eklenmesi sırasında eğer yeni bir kullanıcı iseniz kullanıcı adı ve e-posta adresi sorulacaktır. Bu küçük formu doldurduktan sonra seçtiğiniz proje bilgisayarınıza indirilecek ve analiz edilmeye başlanacaktır.

BOINC’in mottosu “Boşta Çalışan Hiçbir İşlemci Kalmasın” şeklindedir. Bu sebeple yazılım, varsayılan olarak bilgisayarın kullanıcı tarafından kullanılmadığı, ekran koruyucunun etkin olduğu sürelerde çalışmaktadır. Buna rağmen ayarlardan her zaman çalışması ve işlemcilerin istenilen yüzdede kullanılması sağlanabilir.

Kullanımı oldukça basittir ve kullanıcılar tamamlanan proje parçacıkları kadar kredi kazanırlar. Bu şekilde istatistiklerde kaçıncı sırada olunduğu görülebilir.

Projelerde takım hâlinde de çalışılabilir. Bağlı bulunulan projeye göre bir takıma katılınır, ülkelerin ve üniversitelerin tanıtımı yapılır.

BOINC, projelere bağlı olarak Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerini desteklemektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER