19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Kanser Riskini Azaltmak İçin 13 Öneri

kanser1En kısa tanımıyla, kontrolsüz olarak meydana gelen hücre çoğalmasına kanser diyoruz. Hızla kontrolsüz olarak çoğalan hücreler, işlevlerini yapamaz hale gelirler ya da bu çoğalma sonucunda farklı işlevler oluşmaya başlar. Kanser, günümüzün en yaygın ve geç kalındığında ise en öldürücü hastalıklar arasında sayılıyor. Bu nedenle hayat kurtarması açısından kanserde erken teşhis büyük önem taşıyor.

Son zamanlarda Tıp Biliminin gelişmesiyle kanserin erken teşhis edilmesi mümkün. Ancak teşhiste kişi başvurusu önemli olduğundan, belirtileri değerlendirip erkenden uzman kontrolüne başvurmak kanserin erken teşhisinde çok önemli.

Araştırmalara göre, kanserin çok farklı sebebleri olsa da en önemli sebep, yaşam tarzı ve beslenme. Kanser vakalarının %70 kadar büyük bir oranının sebebi yaşam tarzı ile bağdaştırılıyor. Bunun dışında genetik ve çevresel faktörler de kanser sebepleri arasında yer alıyor.

Bu nedenle kanser konusunda bilinçlenmek ve kansere yakalanmamak için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Nisan’ın ilk haftası 1956’da Kanserle Savaş Haftası olarak ilan edildi. Uplifers olarak bu önemli haftaya dikkat çekmek amacıyla, kanser riskini azaltmanıza yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik.

1. Musluk suyunu filtreleyin

Filtre kullanmak, musluk suyu içerisinde bulunan kanserojenlerden ve hormonlarınızı bozan kimyasallardan korunmanıza yardımcı olacaktır. President’s Cancer Panel’in son raporuna göre, kanserojen madde alımını azaltmak için, musluk suyunuzu filtrelemeniz gerekiyor. Ayrıca suyunuzu kimyasal bileşenler içeren plastik şişelerdense, paslanmaz çelik ya da cam şişelerde saklamak, kanserin etkilerinden korunmak için etkili bir yöntem.

2. Deponuzu fullemeyin

EPA ve President’s Cancer Panel raporlarına göre, yakıt memesi attıktan sonra depoya fazladan benzin pompalamak, kanser yapıcı benzen gibi maddeleri havaya karışmasını neden olabiliyor. Gazların solunması ya da ciltle temas etmesi; kanser riskini arttıran önemli etkenlerden.

3. Eti pişirmeden önce marine edin

Etin yüksek derecelerde pişirilmesi heterosiklik aminlerin oluşmasına, ızgarada pişirilmesi ise kömürde bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonların yemeğe karışmasına neden olabiliyor. Kansas State University’de yapılan bir araştırmaya göre, eti pişirmeden önce biberiye ya da kekik gibi antioksidan bakımından zengin baharatlarla marine etmek, heterosiklik aminlerin oluşumunu %87 oranında engelliyor.

4. Kafein alın

2012 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmada, günde 5 fincan kahve içenlerin beyin kanseri riskinde, daha az içenlere oranla %40 azalma olduğu, 2012 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmada görülmüş. Kahve içme alışkanlığı bunun yanı sıra, gırtlak ve ağız kanserinin de riskini azaltıyor.

5. Su içmeyi ihmal etmeyin

Bol su içmek, idrarda bulunan ve kansere neden olan ürenin konsantrasyonunu azalttığından ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağladığından; mesane kanserinin önüne geçmede önemli bir etken. American Cancer Society’ye göre, her gün en az 8 bardak su içmeniz gerekiyor.

6. Yeşillik tüketin

Magnezyum, kadınlarda kolon kanseri riskini büyük ölçüde azaltıyor. Yeşil bitkilere rengini veren klorofil, magnezyum bakımından oldukça zengindir. Yarım kase ıspanak, günlük ihtiyacınızın %20’si olan 75 miligram magnezyum içerir.

7. Brezilya kestanesi tüketin

Brezilya kestanesi, yüksek miktarda bulunan selenyum, kadınlarda mesane kanseri riskini azaltıyor. Dartmouth Medical School’da yapılan araştırmalarla, kanında yüksek oranda selenyum bulunan kişilerin, akciğer ve kolorektal kanseri riskinin daha düşük olduğunu kanıtlamış. Selenyum, hücreleri serbest radikallerin etkilerinden koruyarak, tümörün gelişmesine engel oluyor. Selenyum içeren diğer gıdalar, ay çekirdeği, hayvansal gıdalar ve tahıllar.

8. Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, yağ yakımını sağladığından, kansere yakalanma riskini azaltıyor. Haftada 2 saat yürüyüş yapmanın, meme kanseri riskini %18 oranında düşürdüğü de araştırmalarla kanıtlanmış.

9. Meme yoğunluğunuzu ölçtürün

Yapılan araştırmalara göre, meme yoğunluğu %75 gibi yüksek olan kadınların kansere yakalanma riski, düşük olanlara oranla 4-5 kat fazla. Östrojen hormonunun meme yoğunluğunu arttırıcı etkisi olduğundan, düzenli egzersiz yapmak ve vücut yağı oranını düşük tutmak da oldukça önemli.

10. Kuru temizlemeden vazgeçin

Kuru temizleme makinelerinde çözücü olarak kullanılan perkloretilen, akciğer ve böbrek kanserine neden olabiliyor. Riski asıl taşıyanlar, makineyle temas halinde olan çalışanlar. asıl riski taşıyanlar. Müşterilerin, kanser riskiyle ilgili kesin bir bulgu olmasa da, dikkat etmenizde fayda var.

11. Kulaklık kullanın

President’s Cancer Panel raporunda, cep telefonlarının beyin kanseri riskini arttırması konusu, “tutarlı ya da kesin değil” olarak geçiyor olsa da; birçok araştırma, cep telefonu kullanımı ve kanser riski arada bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Cep telefonunuzla uzun süreli görüşmeler yapmak yerine mesaj atmayı ya da kulaklık kullanmayı tercih edin.

12. Güneşten korunun

Doğru kıyafet seçimi, cilt kanserine karşı en etkili korunma yöntemlerinden biri. İspanya’da yapılan araştırmalarda, mavi ve kırmızı rengin, ultraviyole ışınlara karşı en iyi koruyucu olduğu sonucuna ulaşılmış. Cilt kanseri, vücudun her yerinde görülebilir, ancak güneş ışığını direk olarak alan bölgeler daha büyük risk altında olduğundan, şapka takmayı da ihmal etmeyin.

13. Organik beslenin

President’s Canser Panel’e göre, hayvansal ve bitkisel gıdalara eklenen kimyasallar, endokrin problemlere neden olabiliyor. Kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirme imkanınız yoksa, organik olanları tercih edin ve yemeden önce güzelce yıkamayı ihmal etmeyin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER