10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Kalp Sağlığını Artıran Vitamin ve Mineraller

kalp-sagligini-arttiran-vitamin-ve-mineraller--nocanvas-Koenzim-Q10-Lif-Keten-tohumu-yagi-Folik-asitler-Magnezyum-Omega-3-yag-asitleri-6Kalp, hayati değer taşıması nedeniyle en önemli organlarımızdandır. Bu nedenle kalp sağlığına dikkat etmek gerekir. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için aynı zamanda damar sağlığına özen göstermek, kalp ve damarlara zararlı olan alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Kalp sağlığı açısından beslenme tarzına dikkat etmek, kalbe faydalı olan vitamin ve mineralleri alarak kalbi güçlendirmek sağlık açısından son derece önemlidir.

Kalp Sağlığı İçin Alınan Ek Vitaminler Ve Mineraller

Omega-3 yağ asitleri içeren mesela balık yağı gibi tabletler ve bitki sterolleri kolesterolünüzü düşürmenize ve kalbe giden kanı arttırmaya yarayabilir…

Kırmızı Mayalı Pirinç: Bazı araştırmalarda kolesterolü ve kötü ‘LDL’ kolesterolünü düşürebildiği saptanmış. Kırmızı mayalı pirinçteki monakolin K isimli bir madde kolesterol ilaçlarının ana maddesidir.

Omega 3 yağ asitleri: Araştırmalara göre balık yağından elde edilen Omega 3 yağ asitleri tansiyonu ve trigliseritleri düşürüyor. Omega 3’ler ayrıca kalp hastalığından ölme riskini de azaltıyor.

Magnezyum: Magnezyum tansiyonun ve kalp atışlarının normale dönmesini sağlar.

Folik asitler: Folik asit, yani B vitamini homosistein (protein yapan aminoasit) değerini düşürür ki bu da kalp hastalıklarıyla ilişkilidir. Ancak araştırmalar folik asidin kalp hastalıkları ve felç riskini azalttığını henüz kanıtlayamamıştır.

Keten tohumu yağı: Keten tohumu ve keten tohumu yağı kolesterol seviyesini düşürebiliyor. Ancak kalp hastalığı riskini de ortadan kaldırdığı henüz kesin değil.

Karnıyarık otu: Pek çok araştırma sonucuna göre lifler kolesterolü ve dolayısıyla kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Çözülebilir lifler bağırsaklarda kolesterolle birleşiyor ve kolesterolün bedeniniz tarafından emilmesini engelliyor.

Koenzim Q10: Koenzim Q10 antioksidan gibidir, hücrelerin bozulmamasını sağlar. Bazı araştırmalar KoQ10’un tansiyonu hafifçe düşürdüğünü ve kalp yetmezliğini önleyebileceğini gösteriyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER