19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Kalp Sağlığı İçin Bilmeniz Gereken 9 Şey

22644610Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kalp sağlığı, hayatımızdaki en önemli unsurlardan bir tanesidir. Kalp hayati önem taşıyan bir organımızdır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için birincil olarak sağlığını korumamız gereken organlarımızdandır. Kalp sağlığı, beslenme ve yaşam tarzıyla yakından ilişkili olduğu için öncelikle beslenme alışkanlıklarımızı ve yaşamımızı düzene koymamız gerekiyor. Ağır yağlı yiyeceklerden ve kızartmalar ile şekerli besin maddelerinden özellikle sakınmalıyız. Günlük olarak uyku düzeni ve dinlenme de kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşamak istiyorsak, kaliteli bir hayatın sırlarnın kalp sağlığında gizli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kalp sağlığı ile ilgili bilmemiz gereken 9 ayrıntıyı Dr. Mehmet Öz açıklıyor…

– 7 ila 8 saat uyumak kalbi korur

Gece altı saatten az uyuyan insanlar, yedi ila sekiz saat uyuyanlara kıyasla iki kat daha fazla kalp hastalığı riski altındadır. Uyku, insülin aktivitesinin düzenlenmesine yardım eder. Az uyku, hücrelerinizin insüline karşı daha dirençli olmasına yol açar, bu da kan şekerinin yükselmesi, kilo alımı ve kalp hastalığı sonucuna neden olabilir. Yorgunluk, kadınların sıklıkla görmezden geldiği bir kalp hastalığı belirtisidir. Eğer iyi bir uykudan sora bile kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

– Sadece 4,5 kilo vermek kalp hastalığı riskini azaltır

Kilonuz önemli, ama bel ölçünüz kalp sağlığı için daha önemli bir ölçüdür. Kadınlarda 90 cm’nin üzerinde, erkeklerde 100 cm’nin üzerinde bir bel ölçüsü, kalp hastalığı riskini artırır. Çalışmalar, kilonuzun yüzde 5 ila 10’unu verdiğiniz takdirde bunun kalp sağlığını önemli ölçüde geliştirdiğini gösteriyor. Haftada en az üç kez, 30 ila 60 dakika aerobik egzersizi yapmak, eğer bunu Akdeniz diyetiyle birleştirirseniz, kalbinizi güçlendirmeye ve yüksek kolesterol ile yüksek tansiyonu düşürmeye yardım eder.

– Kahkaha atardamarları rahatlatır

Gülmek, gerçekten en iyi ilaçtır. Vücudunuz, stres hormonu kortizol seviyesini düşürerek kahkahaya yanıt verir. Düşük stresli ve kortizollu olmak, tansiyonu düşürür; ruh halini ve bağışıklığı güçlendirir. Çalışmalar, depresyonda olan bireylerin kalp krizi geçirme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu nedenle her gün hayatınıza bir doz kahkaha ekleyin!

– Aile hikayesini bilmek gelecekteki sağlık durumunuzun anahtarıdır

Ailenizin hastalık hikayesini bilmek, kalp hastalığı için hazırlıklı olmanıza yardım eder. Yakınlarınızdan birinin kalp sorunuyla karşılaşması, sizde de kardiyovasküler sorunların gelişme riskinin yüksek olduğunu gösterir. Doktorunuzla aile hikayenizi paylaşın.

– Haftada iki kez orgazm olmak kalp ömrünüzü uzatır

Stres azaltıcı aktiviteler, kalp sağlığını koruyucu doğal yollardan biridir. Çalışmalar, düzenli cinsel hayatın tansiyonu düşürdüğünü gösteriyor. Haftada en az iki kez seks yapmak, erkeklerdeki mevcut kalp hastalığı riskini azaltmaya yardım eder.

– Horlama, kalp hastalığı için tehlike işaretidir

Horlama sorununu ihmal etmeyin! Uyku apnesi, kalp problemlerinin gelişme riskini artıran en yaygın medikal durumdur. Uyku apnesi, uykuda nefes almayı zorlaştıran, sıklıkla horlamayla sonuçlanan kronik bir hastalıktır. Kilolu insanlarda uyku apnesi gelişme ihtimali daha fazladır. Tedavi edilmemiş uyku apnesi hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp krizi duyarlılığını artırır.

– Günde bir çay kaşığı daha az tuz tüketmek kalbiniz üzerindeki baskıyı azaltır

Beslenme gerçeklerine bakarken tuz en çok göz ardı edilen maddelerden biridir. Yüksek doyum, yüksek tansiyona büyük katkıda bulunur ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Özellikle 50 yaşın üstündeyseniz sodyum alımınızı takip edin. Yüksek tansiyonunuz varsa günde bir çay kaşığı daha az tuz almak, daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanız için doğru yolda olduğunuz anlamına gelir.

– Günde bir kadeh kalbinizi güçlendirir

Günde bir kadeh kırmızı şarabın kalp sağlığınızın korunmasına yardım edebileceğini duymuşsunuzdur. Çünkü kırmızı şarap, kalp damarlarını korumaya yardımcı antioksidanlar açısından zengindir ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Biranın da kalp sağlığında etkili olduğunu biliyor muydunuz? Yüksek miktarda B6 vitamini barındıran bira, bu özelliğiyle kalp hastalığına yol açan zararlı kimyasal homosisteinin çoğalmasına karşı mücadele eder. Aşırı almamaya dikkat edin; çünkü fazla alkol, tansiyonun yükselmesine, yüksek trigiliseride, kalp yetmezliğine, kalp ritmi sorununa yol açabilir ve kalp kaslarına zarar verir. Normalde içki içmiyorsanız, bu bir içkiye başlama tavsiyesi değildir!

– Aspirin son dakika kalp krizi koruyucusudur

Kalp krizi, kolesterol plakları kalbi besleyen damarlar içinde kan akışını engellediğinde olur. Aspirin, doğal şekilde kanın pıhtılaşması için üretilen tromboksan gibi bazı kimyasalları engellemeye yarar. Eğer kalp krizi belirtileri başladığını hissederseniz, 325 mg normal ya da bebek aspirini çiğnerseniz (yutmayın) bu, en kısa sürede tıkanıklığı giderir ve kalbe giden kan akışının tekrar normale dönmesine yardımcı olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER