6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Kalp Damarlarının Yaşlanması

What-Exercise-Can-Heart-Patients-Undertake-e1352999185475Kalp hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok karşılaşılan ölüm sebepleri arasındadır. Kalp hastalıkları, modern yaşamın getirdiği hastalık türlerindendir. Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, ağır stres..vs gibi gelişmiş toplum olmanın zorunlu gerekleri kalp hastalıklarını tetikleyen unsurlardır. Bu nedenle, gelişmiş toplumlarda kalp hastalıklarına daha sık rastlanmakta, kalp hastalıklarından ölüm oranı gelişmemiş toplumlara göre daha çok görülmektedir.

Tüm bu etkenlerle birlikte insanların yaşı ilerleyip yaşlandıkça, kalp damarları da eskiyip yaşlanmaya başlar. Kalbe kan taşıma görevini üstlenen damarlardaki yaşlanmalar da kalp hastalıklarını tetikleyen unsurlardandır. Damarlardaki yaşlanma süreci durdurulamasa bile yaşlanmanın yavaşlatılması mümkün. Bu da kalp ve damar sağlığına dikkat ederek olur. Damar sağlığını korumada en önemli husus sigara ve alkolden, düzensiz yaşamdan uzak durulmasıdır. Bunların dışında, yoğun stresli bir hayattan, hareketsizlikten, aşırı yağlı ve proteinli beslenme alışkanlığından, ürik asit düzeyinden, kan basıncından, yüksek kolesterolden, aşırı kilodan da yine uzak durulması gerekir.

Kolesterolü Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

– Beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar, tam tahıllı veya tam buğday ekmekleri tercih edilmelidir.

– Yer fıstığı, ceviz, badem, fındık, fıstık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği gibi kuruyemişlerin çok faydalı olduğu unutulmamalıdır. Örneğin cevizin içerisinde balıktaki gibi Omega 3 yağ asitleri vardır. Ancak kilo problemi olan bireyler kuruyemişleri aşırı tüketmemelidir.

– Kuru baklagiller bol bol tüketilmelidir.

– Sarımsak bol miktarda potasyum, fosfor, selenyum, A ve C vitaminleri ile 75 farklı madde içermekle birlikte kan damarlarını genişletir ve kanın pıhtılaşmasını önler. Bu nedenle sarımsak sık sık tüketilmelidir.

– Meyve ve sebze bol bol tüketilmelidir.

– Haftada 2 kez kırmızı et, diğer günler tavuk ve balık yenmelidir. Balık iyi kolesterolü yükseltir, trigliseriti düşürür.

– Yumurta haftada 2 kez haşlama olarak tüketilmelidir.

– Yemekler bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır.

Kan Basıncını Düzenlemek İçin Yapılması Gerekenler

– Kan basıncının yüksekliği damar yaşlanmasına sebep olur. Bu sebeple iyi dengelenmesi gerekir. Düzenli ölçümlerde kan basıncı 140/90’dan yüksek olan kişilerin mutlaka kardiyoloji uzmanına başvurması gerekir. Kan basıncının yüksekliği damarların serleşmesinin bir göstergesidir. Damarsal yaşlanmanın ikinci nedeni ise, kolesteroldür. Damarsal yaşlanma erkeklerde, kadınlara göre daha sık ve daha erken yaşta başlar. Kadınlarda damarsal yaşlanma, genellikle menopoza kadar görülmez. Kolesterolün yükselmesine neden olan yağlı veya yağda kızarmış etler, sakatatlar, yağlı pastalar, kurabiyeler, karides ve midye gibi deniz ürünleri, tereyağı, peynir, kaymak, krema, sert margarinler, 500 gramdan fazla süt/yoğurt, alkollü içecekler ve meşrubatlar aşırı tüketilmemelidir.

– Muz, kayısı, patates gibi potasyum içerikli besinlerin tüketimi arttırmalı

– Kalsiyum ve magnezyum kullanımını çoğaltmalı

– Doymuş yağları sınırlayarak yağ tüketimini azaltmalı

– Bel çevrelerini kontrol altında tutmalı

– Sigarayı bırakmalı

– Düzenli bir şekilde egzersiz

p

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER