11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Kaju Fıstığının Faydaları

15669Kaju fıstığı, ülkemizde çok fazla yetişmediği için, çok pahalı bir piyasadan beslenme programlarımıza dahil olan bir meyvedir. Daha çok kuruyemiş listesinde tüketilen kaju fıstığı, muhteşem bir lezzete sahiptir. Kaju fıstığı, tropikal iklimleri sevdiğinden en yaygın yetişme yeri Ekvator bölgesidir. Daha çok Hindistan ve Brezilya’da üretilerek dünya pazarlarına dağılmaktadır.

Kaju fıstığının tek özelliği lezzeti olmayıp, sağlık açısından da son derece faydalı bir kuruyemiştir. En önemli içeriği ise, omega 3 bakımından zengin olmasıdır. Bilindiği gibi omega 3, vücut tarafından üretilemeyen faydalı bir yağ asididir ve vücuda takviye olarak, ya da gıdalar yardımıyla alınması gerekir. Omega 3, kalp ve damar dostu, faydalı bir yağdır. Bu nedenle, kalp hastalıklarının ve damar sertliğinin önüne geçerek, tansiyonu düşürür.

Kaju fıstığı, E vitamini bakımından da zengin bir kuruyemiştir. Bu nedenle, cilde faydalıdır ve yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Kadınların adet dönemindeki kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir. Ayrıca, kuvvetli bir antioksidandır.

Yine içeriğindeki E vitamini sayesinde, prostat kanserinden korur. Beyin ve sinir sistemi ile kalp damar fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Şeker hastalığının gelişimini engeller.

İçerdiği D vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol alır, cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır.
İçerdiği krom, kan şekerindeki oynamaları engellemek için gereklidir.

Gebelikte mutlaka takviyesi gereken B9 vitamini içerir. B9 vitamini damar sertliği yapıcı maddeyi azalttığı gibi kalp krizi, felç ve bunama riskini de azaltır.

İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.

Kaju fıstığının içeriğinde bulunan B5 vitamini stresi giderici özelliği olan bir vitamindir.

Kajunun içerdiği yağın büyük bir kısmı (yaklaşık %75) sağlığa faydalı olduğu bilinen doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu doymamış yağ asitlerinin çok büyük bir oranını da sağlığımızın dostu tekli doymamış yağ asitlerinden olan oleik asit oluşturur. Tekli doymamış yağlar zeytinyağında da bolca bulunur ve kalp sağlığı ve genel sağlığımızın koruyucusudurlar.

Kaju , çok iyi bir bakır (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %38 ini karşılar )ve iyi bir magnezyum (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın % 22,5 unu karşılar), triptofan (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %22 sini karşılar) fosfor (35gr günlük ihtiyacın %16,8) kaynağıdır. Ayrıca çinko, selenyum, mangan, demir bakımından da zengindir.

Antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.

Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir.

Çinko içerdiğinden gribe karşı koruyucu etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.

İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler; adet dönemi gerginliğini azaltır.

İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

NOT- Kaju kalorisi yüksek bir besindir ve 35gr ‘ı yaklaşık 201 kaloridir. Bu nedenle tüketirken fazlaya kaçmamalıdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER