6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Kadınlarla İlgili İlginç Tesbitler

makyaj_malzemeleri_544159241Erkekler hakkında sürekli yazılır, çizilir. Çapkınlıkları karikatürlere, odunlukları fıkralara konu olur. Kadın yazarlar da erkeklere yüklenirler, erkek yazarlar da erkeklere yüklenirler. Öyle şeyler yazılır, öyle şeyler gündeme getirilir ki, zavallı erkeklerin bazen, ”yahu biz ne işe yaramazmışız meğer” diye düşündükleri bile olmuştur.

Boş verin şimdi erkekleri. Biz asıl kadınlardan söz edeceğiz bu kez. Kadınlar hakkında, yine bir kadının kaleminden çok keskin ve ilginç tesbitlerden bahsetmeden önce, sürekli ezildiklerinden dem vurup, kadın erkek eşitliği kisvesi adı altında erkeklere nasıl acımasız davranıldığına, nasıl belden aşağı vurulup, toplumdaki her kötü şeyin nasıl erkeklere maledildiğine  değinelim dedik sadece.

Kadınları nasıl bilirsiniz? Masum, melek yüzlü, savunmasız, sürekli ezilen kadınlarımız…Saçlarını bizler için süpürge eden, yuvalarımızı yapan! dişi kuşlarımız…Vefakar ve de cefakar ve de itaatkar, dahası da sadık kadınlarımız…

Herşeyden duygulanan gözleri yaşlı, ince ruhlu, nazik yapılı, duygusal kadınlarımız…

Hayatını bize adayan, bizim için yaşayan fedakar kadınlarımız. At-avrat-silah üçgeninin orta bacağı kadınlarımız…

İşte böyledir bizim kadın tanımımız. Daha da sayarsak iyi vasıfları uzar gider. Bütün iyi özellikler kadına, kötüler erkeklere. Bizim kadın literatürümüzde bunlar yazıyor. Kadınlar hakkında kalem oynatanlar da zaten bunları yazıp çiziyor.

Biz bu ezberi bozacağız. Yine bir kadının bakış açısıyla, kadınlarla ilgili ilginç tesbitlerden bahsedeceğiz. İçinizden bozulanlar, alınanlar olacaktır belki de ama yazılanlar her kadın için geçerli olacak diye bir şey de yok.  Bunlar da Bazı kadınlarla ilgili arka plan gerçekler. Sözü fazla uzatmadan, kadınlarla ilgili bu ilginç tesbitlere geçelim.

Buyrun bakalım, kadınlarla ilgili ilginç tesbitler…

–  Bütün kadinlar birbirlerini rakip olarak görürler. Birbirlerini kiskanmalari için ayni meslekten olmaları ya da menfaatlerinin çatismasi falan sart degildir. Ortalikta kendilerinden baska kadinlarin da dolasiyor olmasi, kiskanmalari için yeterli bir sebeptir. Yolu kadinlarin görev yaptigi bir yere, örnegin bir banka subesine düsen bir kadin, gördügü muameleden bunu şıp diye anlayabilir.

– Bütün kadinlarin mutlaka kosulacak sartlari vardir. “Seninle evlenirim ama…”, “dedigini yaparim ama…

–  Nedense bütün ask siirleri, en duygulu sarki sözleri hep erkekler tarafindan yazilmistir. Çok duygulu olduklari söylenen kadinlarin bu sirada ne yaptiklari merak konusudur. Bence kadinlar o sirada diger
kadinlari incelemekle mesguldürler. “Ne giymis, ne takmis, benden güzel mi?” Vs…

– Erkekler (eger ruh hastasi degillerse) eslerini çok yakin arkadaslarindan, akrabalarindan, yani olur olmaz herkesten kiskanmazlar. Oysa kadinlar, hiç ayrim yapmaksizin, ömür boyunca, istisnasiz her dişiden kiskanirlar kocalarini.

–  Kendisinden 30 yas büyük bir kadinla, sirf parasi için evlenen pek az erkek vardir. Buna karsilik etraf, babasi, hatta dedesi yasinda, ama mutlaka zengin erkeklere asik olan(!) kadinlarla doludur.

– Hiçbir kadin çalistigi yerde üstünün kadin olmasini istemez. Vallahi bunu ben söylemiyorum, anketler öyle diyor.

– Erkekler kadinlardan ilgi, sefkat, sevgi disinda pek bir sey beklemezler. Kadinlara bunlar asla yetmez, ilave olarak iki bilezik, bir yüzük gerekir çogu zaman.

– Gelin-kaynana çekismesinin fikralara geçtigi ülkemizde hiç damat-kayinpeder çekismesine tanik oldunuz mu? “Elti gemisi yürümez”diye bir söz vardir da neden bacanaklar için söylenmis benzer bir laf yoktur?

–  Evli kadinla iliskiye giren çok az erkek vardir.Buna karsilik evli erkekle hiç düsünmeden iliskiye giren kadin sayisi benim bildigim, gördügüm, duydugum kadariyla bir hayli kabariktir.

– Erkekler bir araya geldiklerinde isten, politikadan, futboldan bahsederler genellikle. Kadinlar bir araya geldiginde ise vay o anda orada olmayan diger kadinlarin haline!

– Eslerinden, “yorgunum”, “basim agriyor” bahanesiyle mümkün oldugunca kaçan kadinlar, ortaya ikinci bir kadin çiktigi zaman aniden kocalarini çok sevdiklerini(!) fark ederler.

– Kocasi tarafindan aldatilan kadinlar genelliklebosanmak yerine, bir çocuk daha yapmayi tercih ederler. Tersi durumda ise erkekler kadinlar kadar akilli olmadiklari için bunu gurur meselesi yapar ve kadini hemen bosamaya kalkarlar.

– Kadinlar evde aksama kadar istedikleri gibi yasarlar. Ne karisanlari ne de görüsenleri vardir. Erkeklerin aksamdan aksama geldikleri evlerinde pek de özgür olduklari söylenemez. Kendilerine durmadan oraya oturmamasi, sigarasinin külüne dikkat etmesi, ayakkabisini çikarmasi hatirlatilir.

– Kadinlar aksama kadar kocalarinin bilgisi disindaistedikleri arkadaslarini misafir ederler. Oysa hiçbir erkek karisindan izin almadan eve bir erkek arkadasini getiremez. Hatta izin alarak bile…

–  Kadinlar her istediklerinde eslerinden izin almada annelerini ziyaret edebilirler. Erkekler ne haberli, ne habersiz, yanlarinda esleri olmadan asla annelerine ugrayamazlar.

– Kadinlar bütün iliskilerinde hesap kitap içindedirler. Asla seffaf degildirler. Hoslanirlar, hoslanmaz gibi davranirlar, isterler, istemez gibi yaparlar. Esleriyle sorunlarini çözmede bedenlerini silah olarak kullananlar bile vardir.

–  Vücutlarini göstermeye bayilirlar. Açik, dar, seffaf, kisa giyerler.Sonra da “neden bakiyorsunuz?” diye sinirlenirler. Aslinda amaçlari baktirmaktir, ama bunu asla kabul etmezler. Özgürlükten, rahatliktan, medeniyetten falan söz ederler. Nereden biliyorsun,derseniz, ben de kadinim oradan biliyorum.

NOT- İstisnalar kaideyi bozmaz
(Bu yazıyı okuyan bütün kadınlar kendini istisna olarak kabul edecektir.)

NOT- Tesbitler, Pakize Suda’nın bir yazısından alıntıdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER