8.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Kadınlarda Yaşa Göre Vitamin İhtiyacı

c-vitaminİnsan vücudunun her yaşta vitamine ihtiyacı vardır. Yaşamın sürmesinin gereklerinden biri de vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaktır. Her vitaminin vücutta ayrı ayrı fonksiyonları ve faydaları vardır.

Vücudun vitamin ihtiyacı yaşa göre farklılıklar gösterir. Çünkü, her yaş grubunda vücut dengesi farklılaşır. Bu nedenle, hangi yaşlarda hangi vitaminlerin kullanılması gerektiği çok önemlidir ve muhakkak öğrenilmesi gerekir. Vitaminler, bitkisel ve hayvansal kaynaklı besinlerde mevcut organik bileşiklerdir ve vücut tarafından üretilemezler. Bu nedenle, yediğimiz besinlerle almak zorunluluğu vardır. Sebze ve meyve başta olmak üzere vitamin kaynağı besinleri sofralardan eksik etmemek gerekiyor.

Makalemizde, kadınların hangi yaşta, hangi vitaminleri daha çok almaları gerektiğini paylaşacağız. Hangi yaşta olursa olsun, sağlıklı bir yaşamın kaynaklarından olan vitaminlerin, yaşlara göre dağılımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Umarız faydalı olur. Sağlığınızın daim olması dileklerimizle…

30’lu Yaşlarda Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

30’lu yaşlar günümüz kadınları için çok önemli bir yaş dönemi.Çünkü, planlı evlilik ve çocuk sahibi olmanın sonuçlarıyla alakalı olarak, bu yaşlar kadınlara anne olmayı düşündürten yaşlar. Doğurganlık bu yaşlarda önem kazandığı gibi, çocuk sahibi olamama korkusu da ortaya çıkar. Kadınlar bu dönemi aynı zamanda kariyer odaklı yaşadıkları için de hazır gıdalarla beslenmek zorunda kalırlar. Stres faktörü de bu duruma eklenince alınan besinlerin değerleri düşüyor. Uzmanlar, yumurta sayısında değişim olmasa da bu dönemde alınan vitaminler sayesinde yumurtalık kalitesinin artırılabileceğini belirtiyor.

Folik asit stresle mücadeleye yardımcı olduğundan, bu yaşlarda B grubu vitaminleri arasında sayılan B9 (folik asit) alınmasına dikkat edilmesi gerekir. Hamilelik düşünen  kadınların, hamilelikten üç ay önceden itibaren ve hamilelikleri boyunca folik asit alması, bebekte görülebilecek merkezi sistem anomalileri yani omurga açıklığı ya da kafatasının gelişmemesi gibi durumların engellenmesini de sağlıyor. Aynı zamanda günde 25-50 mg B5 vitamini almak stres hormonları olan andrenalin ve kortizolun dengelenmesini sağlıyor. Önemli antioksidanlar arasında yer alan C ve E vitamini de yaşa bağlı olarak yumurtalıklarda görülen bozulmaların engellenmesine yardımcı oluyor. Bu yaşlarda hamile kalmayı düşünüyorsanız A vitaminine de dikkat etmelisiniz. Çünkü hamilelik döneminde kullanılan A vitamini anne karnındaki bebeğin organ yapısına zarar veriyor. Ayrıca erken doğum riskine de yol açabiliyor.

40’lı Yaşlarda Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Bu yaşlar, kadınlarda menopoz yaşı değildir. Ancak menopoz yaşı olmamasına rağmen, menopoz belirtilerinin ortaya çıktığı yaşlardır. Adet düzeninde değişmeler olur ve gece terlemeleri görülmeye başlanır. 40’lı yaşların kadınlara getirdiği bir diğer sağlık sorunu da depresyondur.

Vitamin alımı, menopoz dönemine girişi engelleyemez ancak oluşacak fiziksel ve ruhsal sorunları ortadan kaldırabilir. B6 vitamini, adet öncesi sorunların azaltılmasına katkı sağladığı için, uzmanlar bu yaşlarda özellikle B6 vitamininin alınması gerektiğini belirtiyorlar. Antioksidan özelliğe sahip A ve E vitamininin C vitamini ile birlikte alınması da cilt, tırnak ve saçların güçlendirilmesi açısından önem taşıyor. C vitamini bu yaşlarda oldukça ihtiyaç duyulan bir vitamin oluyor çünkü bu dönemde ağrılı ve ağır geçen adet dönemleri görülebiliyor.

50’li Yaşlarda Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Bu yaşlar, kadınlarda çok özeldir. Çünkü menopoz döneminin yaşandığı yaşlardır. Menopozun kadın vücudundan en büyük götürüsü ise, östrojen hormonu üretimini azaltmasıdır. Östrojen hormonu kemik sağlığı için önemli olduğundan kemik erimesi sorunuyla karşı karşıya kalınabilir. 50’li yaşlarda kalp rahatsızlıkları da artmaya başlıyor. Kalbe dikkat etmek ve beslenme düzenini de buna göre belirlemek gerekiyor.

E vitamini cilde faydalı olduğu kadar vücudun kalp, sinir, bağışıklık sistemleri için de faydalı oluyor. Vücutta oluşabilecek ödem ve kramplara karşı da E vitamini almak gerekiyor. Kemiklerin güçlenmesi için bu dönemde kalsiyum ve D vitamini seviyesini artıran vitaminler alınmalı. Aynı zamanda, çinko ve B12 vitamin desteği bu dönemde sağlık için büyük önem taşıyor. Yetişkinlerin yüzde 40’ında B12 vitamini eksikliği varken, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 20’si B12 eksikliği problemi yaşıyor.

En Önemli Vitaminler ve Kaynakları;

– D Vitamini; Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunuyor.

– E vitamini; Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalya, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda E vitamini bulunuyor.

–  C vitamini; Yeşil biber, brokoli, karnabahar, domates, lahana, kereviz, marul, brüksel lahanası, maydanoz, kuşkonmaz, tatlı ve beyaz patates, pazı, şalgam, kivi, limon, portakal, greyfurt, çilek, papaya, mango, ananas, kızılcık, ahududu ve kavun C vitamini olan sebze ve meyveler arasında yer alıyor.

–  B 12 vitamini; Karaciğer, böbrek, sığır eti, balık, süt, yumurta, peynirde B12 vitamini bulunuyor.

–  B6 vitamini; Muz, balık, yumurta, tavuk, süt, patates, mısır, yulaf, bezelye, lahana, soya fasulyesi, havuç, avokado, kuruyemiş B6 vitamini içeren yiyecekler arasında yer alıyor.-

–  B5 vitamini: Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avokado, patates, mısır, kuruyemişlerde B5 vitamini bulunuyor.

– Folik asit: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tüm tahıllar ve kuru baklagillerde bulunuyor. Fasulye, fındık, ceviz, yumurta sarısı, portakal da folik asit bulunan besinler arasında yer alıyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER