10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Kadınlara Yakışan Meslekler

dsc_9204_copyKadınlara yakışan mesleklerin hangileri olduğunu biliyor musunuz? Bu meslekler kadınlara hem çok yakışıyor hem de çok kazanç elde etmelerini sağlıyor.

Aslında günümüzde kadın-erkek meslek ayrımından söz etmek yanlış olur. Kadınlar çalışma hayatında hemen hemen her meslek alanında yer almaya başladılar. Özellikle 21. yüzyıl kadınlar için iş hayatı anlamında altın çağ niteliği taşıyor. Töreleri ve tabuları aşan kadınların çalışma hayatı artık ev hanımlığı ya da bir kaç meslek ile sınırlı değil. Yıllar boyu erkek işi olarak nitelendirilen işlerde bile artık kadınlar da istihdam edilmekte.

Ancak, öyle meslekler var ki, erkeklerden ziyade kadınlara daha çok yakışıyor ve son zamanlarda kadınlar arasında popüler olmaya başladı. Bu meslekler aynı zamanda kariyerli ve oldukça kazancı bol olan meslekler. Ayrıca bu mesleklerin çoğu uzunca bir eğitim süreci gerektiriyor. Önü açık olan bu mesleklere çağın meslekleri de diyebiliriz.

Mesleğini henüz seçmemiş olan genç hanımlara bu mesleklerden bahsetmek istiyoruz. Geleceğe sağlam ve emin adımlarla yürüyebilmeniz ve iyi bir kariyer edinebilmeniz için bu meslekleri gözden geçirin deriz.

İşte kariyerli, bol kazançlı ve önü açık kadın meslekleri…

1- AVUKATLIK; Kadınların son zamanlarda en çok tercih ettiği mesleklerden biri de avukatlık mesleği. Avukat olmanın yolu Hukuk Fakültesi’nden geçer. Ancak Hukuk Fakültesi’ni bitirmekle sadece avukat değil, dilerseniz hakim ve savcı da olabilirsiniz. Kadınların bu mesleği seçmelerinin bir nedeni yükselme şanslarının olması çünkü çalışan kadınlar genelde hırslı oluyor ve işlerinde yükselmey bekliyor. Çok fazla kadın avukat olduğunu düşünülmesine rağmen hala dünyada avukatların %77’si erkeklerden oluşuyor.

2- ECZACILIK; İlaç sektörü dünyanın en çok para kazandıran sektörlerindendir. Ancak dünyadaki eczacıların %85’i erkek. Son bir kaç yıldır kadınlar tarafından çok rağbet gören bir meslek haline gelen eczacılık, kadınlar için iyi bir seçim oluyor.

3- FİZYO-TERAPİSTLİK; 2000 yılından sonra çok rağbet gören bir meslektir. Aynı zamanda hala açığı bulunuyor. Hem kazancı yüksek hem de insanların sabır gibi özelliklerine hizmet ettiği için kadınlar tarafından fazla talep görmeye başlamıştır.

4- İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİLİĞİ; Dünyada %75’e yakınının erkeklerin oluşturduğu bir meslek. Bu alanda çalışan kadınların genel özelliği iyi bir eğitim ve kariyer sahibi olmaları. İnsan kaynakları yöneticiliği kadınlara en çok yakışan mesleklerden biri.

5- BİLGİSAYAR PROĞRAMCILIĞI; Bilgisayar programcılığı- Günümüzün mesleklerinden en önde gelenlerinden biri, gelişmekte olan bir meslek dalı. Çok az kadın bilgisayar programcısı olmasına rağmen kadınların talebi bu meslek dalı için her geçen gün artmakta.

6- PİLOTLUK; Kazancı en iyi mesleklerden bir diğeri de pilotluk. Hem ülke ülke geziyorsunuz hem de cebiniz dolup taşıyor. Ve dünyada kadın pilotlar yok denebilicek kadar az. Ancak kadın pilotlara baktığımızda kadınlara yakışan en güzel mesleklerden biri olduğunu görebiliyoruz.

7- CERRAHLIK; Kan görmeye ve hastane ortamına alışırım diyorsanız seçmeniz gereken bir diğer meslek cerrahlık. Hem kazancı çok iyi hem de yükselme şansınız yüksek. İyi bir cerrahın adı dünyada çok kolay duyuluyor. Dünyada bir çok başarılı kadın cerrah olmasına rağmen cerrahların %59 hala erkeklerden oluşuyor.

8- PSİKOLOG; Günümüzde hızla artan psikolojik hastalıklara paralel olarak kazancı artan psikologluğun hala büyük bir açığı var. Kadınlar tarafından son yıllarda en çok tercih edilen mesleklerden biride psikologluk çünkü hem kadınların yapılarına uyan bir meslek hem de kazancı oldukça iyi.

9- AŞÇILIK; Dünyada en çok para kazanan mesleklerden bir diğeri ise aşçılık. Kadınlar hep mutfakla anılmasına rağmen dünyadaki başarılı aşçıların neredeyse hepsi erkeklerden oluşuyor.

10- İDARİ YÖNETİCİLİK; Kadın yöneticiler son bir kaç yılda artmaya başladı. Bunun nedeni ise kadınların hızla iş hayatına atılıp hırslarıyla başarılı olabilmeleri. Kadınlar için iyi bir seçim olan idari yöneticilik konumunda şuan için çok fazla kadın bulunmasada önümüzdeki yıllarda kadınların bu meslekte çoğalacağı belli oluyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER